banner1313

banner1346

banner1345

banner1334

Bakan Gül: Öcalan'ın kısıtlama kararı kaldırıldı...

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kısıtlama kararının kaldırıldığını ifade etti. Gül, 'Daha önce verilen kısıtlama kararları söz konusuydu. Bu kısıtlama kararları kaldırıldı. Görüşme yasağına ilişkin bu kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi.' dedi.

SİYASET 16.05.2019, 16:25 Ceylan
Bakan Gül: Öcalan'ın kısıtlama kararı kaldırıldı...
banner1343

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa İşkencenin Önleme Komitesi üyelerini kabul etti. Gül, görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunarak sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin terörist başı Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesini sorması üzerine Abdulhamit Gül, hükümlülerin ailesiyle görüşmesinin kanuni bir hak olduğunu vurguladı. İnfaz Kanunu'nda hükümlülerin aileleriyle görüşme hakkının düzenlendiğini belirten Gül, kanunda belli güvenlik riskleri oluşması halinde görüşmelerin sınırlandırılabileceğini söyledi. 

Gül, Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesine ilişkin, 'Avukatının görüşmesi de hukuken söz konusu oldu' diyerek şöyle devam etti:

"Daha önce verilen kısıtlama kararları söz konusuydu. Bu kısıtlama kararları kaldırıldı. Görüşme yasağına ilişkin bu kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi. Hukuken bu konudaki engeller kalktıktan sonra avukatının görüşme imkanı da hukuken söz konusu olmuştur."

Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi'nin Türkiye'de yaptığı temasların sorulması üzerine ise Gül, heyetin farklı cezaevlerini ziyaret ettiğini, gidilecek yerleri komitenin belirlediğini söyledi. Bunun üzerine bir gazetecinin 'Öcalan'la görüşme oldu mu?' sorusu üzerine Gül, 'İmralı ziyareti oldu.' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
18°
açık
Namaz Vakti 18 Eylül 2019
İmsak 04:44
Güneş 06:10
Öğle 12:34
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:09