Yaz aylarının gelmesiyle sivrisinek ısırıkları da çoğalmaya başladı. Sivrisine istilasına maruz kalan vatandaş ise hem kaşıntıyı hem de şişliği geçirecek kalıcı çözümler arıyor. Peki, "Sivrisinek sokmasına ne iyi gelir?", "Sivrisinek sokmasında kaşıntıyı ne alır?"

Fasulyeye neden Ayşekadın deniyor? Ayşekadın fasulye ismi nereden geliyor? Çok şaşırtan hikaye Fasulyeye neden Ayşekadın deniyor? Ayşekadın fasulye ismi nereden geliyor? Çok şaşırtan hikaye

SİVRİSİNEK ISIRIĞINI GEÇİRECEK DOĞAL YÖNTEMLER 

Kaşıntı ve kızarıklığı hafifletmenin en etkili ve kolay yöntemlerinden biri 10 dakikalık soğuk kompres uygulamaktır.

Sivrisinek ısırığına bir parça diş macunu sürerseniz kaşıntısı geçer ve şişkinliğini alır.

Antibakteriyel etkiye sahip olan balı sırığın üzerine bir miktar sürdüğünüzde kaşıntının geçmesi uzun sürmeyecektir.

Soğutulmuş poşet çay torbaları şişkinliği alır ve ısırığın olduğu bölgenin nemlenmesini ve kaşıntının geçmesini sağlar.

Isırığın üzerine çiğ sarımsak veya Yemek pişirmek üzere doğranan soğanlardan kaymayı deneyin. Bu hafif yanma hissedeceksiniz, ama sonradan ciddi rahatlama sağlayacaktır.

Limon suyu sinek sokması etkilerini kısa sürede ortadan kaldırır, şişi giderir ve kaşıntıyı ortadan kaldırır. Aynı zamanda enfeksiyonu engeller.

Sivrisinekleri kovmada en etkili yöntemlerden biri olan fesleğen ısırığın olduğu bölge de için de fayda sağlar. Birkaç fesleğen yaprağını iyice ezin ve ısırılan bölgeye sürün. Fesleğen yoksa adaçayı, taze nane vb. bitkilerin yaprakları da kaşıntıya iyi geliyor.

SİVRİSİNEK ISIRIĞINA İYİ GELEN YAĞLAR

Fesleğen, biberiye gibi bitkiler eğer ortamda varsa onların kokusuna sivrisinekler pek gelmezler. Kimyasal ya da bitkisel sinek kovucular var. Limon, lavanta, okaliptüs, karanfil, tarçın yağı sinek kovucu özelliği bilinen yağlar.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.