Sigara zamları için yapılan iddialar üzerine vatandaşlar internet üzerinden arama yapmaya başladı. "Sigaraya zam gelecek mi?", "sigara fiyatları ne kadar olacak?" sorularına yanıt arıyorsanız detaylar haberimizde...

2022 yılında Mayıs ayına kadar toplam 3 kez zamlanan tütün ürünlerinde 8 liraya varan artış gerçekleşti. Enflasyon artışı sigara fiyatlarına da yansıdı. “Sigaraya zam gelecek mi, en ucuz sigara 40 TL mi olacak?” sorusu tütün kullanıcılarının gündeminde yer aldı.

EN DÜŞÜK SİGARA FİYATI NE KADAR OLACAK ?

Sigara fiyatlarına yansıyacak zamların ardından en düşük sigara fiyatının 36.5 lira olacağı gündemde. Sigara ve alkolde ÖTV tutarı yasa gereği her altı ayda bir ÜFE kadar artırıldığı için bu Temmuzda en ucuz sigara fiyatı 40 liraya yaklaşabilir. 4 ayda yüzde 39 gelen ÜFE 2 ay daha aynı hızla yükselirse yüzde 60 olabilecek. 6 aylık ÜFE kadar artırılacak olan sigarada maktu vergi 14.4 liradan 23.03 liraya yükselecek. Yani bir paket sigaradan alınan vergi en az 23.03 olacak. Ancak sigaranın vergisinde bir şart daha var bu rakamın satış fiyatının yüzde 63'ünden daha az olmaması gerekiyor. Böylece en düşük sigara fiyatı 36.5 lira olacak. Yani hiç bir sigara 36.5 liranın altında satılamayacak. Bir de yüzde 18'lik KDV'yi dikkate almakta fayda var. 36.5 liralık tutar en düşük vergi şu anda 22,8 lira düzeyinde.

Emekli İkramiyesi Ödemeleri Bugün Başlıyor Emekli İkramiyesi Ödemeleri Bugün Başlıyor

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.