NAR EKŞİSİNİN FAYDALARI 

Yemek ve salatalara sos olarak kullanılan nar ekşisi, antioksidan kaynağı olması nedeniyle oldukça sağlıklı bir besindir. Tıkanan damar yollarının açılmasına yardımcı olan nar ekşisi, kalp krizi riskini de kısmen azaltmaktadır.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI 

Market raflarında birçok markaya ait nar ekşisi ürünleri bulunmaktadır. Ancak bu soslar doğal nar ekişi değil, "nar ekşi aromalı sos" olarak piyasaya sürülmektedir. Nar suyundaki şekerin karamelize edilmesiyle elde edilen bir ürün olan nar ekşisi ile ilgili son dönemdeki ürünler tüketiciyi aldatıyor. Bu kapsamda konuya Tarım ve Orman Bakanlığı el attı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

sevenler-uzgun-nar-eksisi-sosu-yasaklandi-mi-neden-30-hazirandan-s_d7391937

NAR EKŞİSİ SOSU YASAKLANDI MI?

Buna göre, nar ekşisine, nar, nar suyu, nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir gıda bileşeni eklenemeyecek. Nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi isimlerle nar ekşisi benzeri ürünler yurt içinde piyasaya arz edilemeyecek.

Bu kapsamda yurt içinde piyasaya arzına izin verilmeyen ürünler, 30 Haziran 2024'ten sonra piyasada bulundurulamayacak.

Yeni dönem başlıyor! İşte Erdoğan'ın masasındaki 3 önemli başlık Yeni dönem başlıyor! İşte Erdoğan'ın masasındaki 3 önemli başlık

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.