doğa samsun surucu kursu duru
 
5s dikey akın bilgi

SESOB Başkanı Güler’den Davet, ‘Ahilik Kültürü Samsun’da Yaşatılacak’

SESOB Başkanı Güler'den Davet, 'Ahilik Kültürü Samsun'da Yaşatılacak'
Daha Fazla Göster

SESOB Başkanı Güler’den Davet, ‘Ahilik Kültürü Samsun’da Yaşatılacak’ SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, esnaf ve sanatkarların yanı sıra tüm vatandaşları ‘Ahilik Haftası’ kapsamında yapılacak etkinliklere davet etti

WhatsApp Image 2021 09 12 at 17.10.13 Samsun

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler, ahilik kültürünün esnaf ve sanatkarlar için önemine dikkati çekerek, 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlanacak Ahilik Haftası kapsamında yapılacak etkinliklere tüm Samsunluları davet etti.

WhatsApp Image 2021 09 12 at 17.10.12 Samsun

‘DEĞERLERE ÖNEM VERİYOR’
Ahiliğin, Türk toplumunun yüzyıllarca ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda gelişimini sağlayan, meslek dayanışmasını sanat ve ahlaki degerlerle koruyan “İlk Türk esnaf birlikleri”nin adı olduğunu kaydeden Güler, “Günümüzde, esnaf ve sanatkarların oluşturduğu kurumlar; Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir” dedi.

ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Ahilik kurumunun daima “iyiyi, doğruyu, güzeli” benimsemiş olduğunu, ifade eden Başkan Güler Samsun’da yapılacak etkinliklerle ilgili bilgi verdi: “Bu yıl 13-19 Eylül tarihleri arasında Ahilik Haftası kutlaması yapılacaktır. Ahilik Haftası Kutlama Komitesi tarafından hazırlanan program 13 Eylül Pazartesi nünü Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başlayacak, salı günü günü Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin televizyonunda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Sakal ve 2020 ve 2021 yılı ilin ahisi seçilen esnafımız canlı yayına çıkarak, ahilik kültürünü anlatacaklar. 15 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilecek tören programında ilin ahisi, kalfası ve çırağına kaftan giydirilerek, ödül takdimi yapılacaktır. Program Ahilik Pilavı ikramı ile son bulacaktır. 17 Eylül Cuma günü Büyük Cami’de Mevlid-i Şerif okutularak gülsuyu ve lokum ikramı yapılacaktır. Akşam ise Millet Bahçesi’nde açıkhava konseri düzenlenecektir. Tüm esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik kültürü haftasını kutlar, işlerinde başarılar, bol bereketli kazançlar dileğiyle sevgi ve saygılarımı sunarım.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir