"Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 Araştırması"nın sonuçları açıklandı. İstanbul Sanayi Odasının (İSO) bugün açıkladığı 2022 Yılı En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesinin parlayan yıldızı, enerji üretim ve dağıtım sektörü oldu. 

SAMSUN'DAN 4 FİRMA İSO LİSTESİNDE

Sanayi devlerinin açıklandığı listede, Samsun Sanayi ve Ticaret Odası'na bağlı, Yeşilyurt Demir Çelik Endüstri ve Liman İşletmeleri A.Ş., Ulusoy Un San. ve Tic. A.Ş., Sampa Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., Borsan Kablo Elektrik Aydınlatma İnşaat San. ve Tic. A.Ş. yer aldı. 

500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU 98 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YAPTI

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, üretimden satışların 50'lik gruplara göre dağılımına bakıldığında; ilk 50 kuruluşun uzun yıllardır yüzde 50 bandında seyreden ağırlığının bu yıl biraz daha arttığını ve yüzde 52'ye çıktığını, ilk 100 firmanın ise payının ise yüzde 65'lere ulaştığını bildirdi.

Türkiye'nin ihracatının 2022'de yüzde 12,9 artarak 254 milyar doları aştığını anımsatan Bahçıvan, "İSO 500'ün ihracatı ise yüzde 14,1'lik artışla 98 milyar dolara yaklaştı. İSO 500'ün ihracat artışı, Türkiye genelinin 1,2 puan üzerinde gerçekleşti. Böylece hem Türkiye hem de İSO 500 tarihindeki en yüksek ihracat rakamına ulaşılmış oldu. İSO 500'ün Türkiye sanayi ihracatı içindeki payına baktığımızda bu oranın yüzde 40'lar civarında olduğunu görüyoruz" şeklinde konuştu.

Erdal Bahçıvan: Ülkemiz sanayisi için yeni bir fırsat - Nasıl Bir Ekonomi

FİNANSMAN GİDERLERİNDE FAİZ VE KREDİ POLİTİKASININ ETKİSİ YANSIDI

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Bahçıvan, finansman giderlerinin uzun yıllardan beri İSO 500'ün en dikkat edilen unsurlarından olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

"İSO 500'ün finansman giderlerinin 2022'de yüzde 32,6 artarak 277 milyar liraya yükseldiğini görüyoruz. Böylece finansman giderlerinin faaliyet karına oranı belirgin bir düşüş göstererek yüzde 61,1'den yüzde 41,3'e inmiş durumda. Yıllardan beri hep işaret ettiğimiz ve 2018'de yüzde 89'lara kadar çıkan bu oranın yüzde 40'lara gerilemiş olması dikkat çekiyor. Görüldüğü üzere 2022'de finansman giderleri işletmelere çok daha az yük olmuş. Ancak burada 2022'nin düşük faiz ortamı ve kredi kullanımını sıkı şartlara bağlayan düzenlemelerin de etkili olduğunu unutmamak gerekiyor. O günkü finansal koşullar, bugünkü faiz ve krediye erişim koşullarıyla karşılaştırıldığında aradaki makasın ne kadar yüksek olduğu biliniyor. Dolayısıyla finansman giderlerinin faaliyet karına oranındaki görece iyileşmenin, ne kadar sürdürülebilir olduğunu gelecek yıl açıklayacağımız 2023 yılı İSO 500 verilerinde daha net bir şekilde göreceğiz."

Samsun'da sis kazalara yol açtı! Yaralılar var  Samsun'da sis kazalara yol açtı! Yaralılar var 

ELVAN İLHAN 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.