doğa hrsagency cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsunlular “Sessiz Katile” Dikkat!

featured

Samsunlular “Sessiz Katile” Dikkat! Kavak Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Birol Binbir, “sessiz katil” karbonmonoksit zehirlenmesine karşı uyarı

Binbir, bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben ve baca kaynaklı zehirlenmelerin hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığını söyledi.

20211224 2 51452226 71925580 Ana Manşet

Özellikle rüzgarlı havalarda gece yatarken sobaya kömür veya benzeri madde atılmaması gerektiğine işaret eden Binbir, “Renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı ve zehirli karbonmomoksit gazı, vücuda solunum yoluyla girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller. Devamında zehirlenme ve ölüme neden olur.” dedi.

Karbonmonoksit zehirlenmelerinin sıklıkla kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana geldiğini anlatan Binbir, şunları kaydetti:

“Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalı, yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlaka söndürülmeli. Karbonmonoksit ile meydana gelen zehirlenmelerde kısa sürede tıbbi müdahale yapılmazsa zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir. Bunun için vatandaşlarımız en ufak bir duman, köz kokusu gibi koku aldıkları anda mutlaka kapı pencere açarak evlerini havalandırıp o ortamdan bol oksijenli ortama geçmeli. Eğer baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma gibi bir durum olursa yapacağımız ilk şey, kapı ve pencereler açılacak, bol oksijenli ortama geçilecek ve 112 aranarak beklenilecek.”

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.