Samsun’da balıkçılar, yaz ayında çeşitliliğin az olmasına rağmen fiyatların et ve tavuğa göre daha uygun olması dolayısıyla vatandaşın balığa yöneldiğini söyledi. Balıkçılar, satışların iyi olduğunu ifade etti. 

15 yıl hapis cezası bulunuyordu! O zanlı Samsun'da yakalandı 15 yıl hapis cezası bulunuyordu! O zanlı Samsun'da yakalandı

"SATIŞLARDAN MEMNUNUZ"

Samsun'da balık sezonunun kapanmasının ardından tezgahları kültür ve olta balıkları süslüyor. Somon, levrek, çipura ve alabalık gibi kültür balıkları tezgahlarda bulunuyor. Balık fiyatlarının yaz mevsiminde de uygun olduğuna değinen balıkçı Onur Can Köse, “Şu an yaz mevsimi tezgahlarda en fazla satılan balık somon, alabalık, levrek, çipura var. Somon 70 TL, alabalık 50 TL, levrek 150 TL, çipura 130 TL. Fiyatlar uygun. Vatandaşın talebi de güzel ilgisi güzel. Neden ilgisi güzel? Etin, tavuğun fiyatı belli şuan en ucuz şey balık olduğundan dolayı vatandaş balığı daha çok tercih ediyor. Zaten bu sezon güzel geçti vatandaşın balığa ilgisi çok güzel satışlarda iyi” dedi.

"ET VE TAVUK ZAMMI OLUMLU ETKİLEDİ"

Balıkçı Dündar Kırbaş ise, “Tezgahtaki başlıca balık somon balığı, denizde yetiştiği için yaz kış olan bir balık. Arada sırada mezgit ve istavrit geliyor. Oltacılar getiriyor. Böylece yazın da balık satıyoruz. Bafra’dan göllerden, barajlardan sazan, yayın, akbalık geliyor. Somon şu an kilo işi olarak olarak 60 lira, levrek ve çipura da 120 lira. Etin pahalı olmasından dolayı balık çok satılıyor şu an, balığa rağbet var.” ifadelerini kullandı.

"GÜNDE 500 KİLO SATILIYOR"

Yaz ayı olmasına rağmen satışlardan memnun olduklarını dile getiren Kırbaş şunları söyledi: “Kışın çeşitlilik olduğundan herkesin kafasında da balık var. Balık seven adam yaz kış yer, bazı insanlarda sadece kışın. Yaz balığı seven insanlar da var onda bir, iki denk gelir. Önceden bir ton satıyorduk şu an 400-500 kilo satıyoruz. Ama yaz ayı için güzel bir rakam.”

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.