Antalya'da geçen yıl aralık ayında düzenlenen operasyonda çok sayıda iş adamı, bürokrat ve pilottan, kamu ihaleleri almak yoluyla yüksek kâr vaadi sunarak para topladığı iddia edilen 4'ü tutuklu 9 kişinin 'nitelikli dolandırıcılık' suçlamasıyla yargılandığı dava başladı.

Samsun'da otomobil yayaya çarptı! Biri ağır 2 kişi yaralandı Samsun'da otomobil yayaya çarptı! Biri ağır 2 kişi yaralandı

Antalya 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 6 saat süren duruşma sonrası eski Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici'nin de arasında olduğu tutuklu 3 kişinin tahliyesine karar verildi.

Tutuklu sanıklar Yasemin İzci Kurnaz, Burçin Burak Kurnaz, Bahri Kesici ve Bülent Şahin ile tutuksuz sanıklar H.E., Y.E.A. ve S.K., şikayetçiler ve taraf avukatlarının salonda hazır bulunduğu duruşmaya tutuksuz sanık İ.K.A. ise bulunduğu şehirden SEGBİS vasıtasıyla katıldı. Tutuksuz sanık H.Z. ise duruşmada yer almadı.

Duruşmada savunma yapan Yasemin İzci Kurnaz, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Şikayetçi E.C.'nin bir hava yolu şirketini satın alacağını söylediğini ve bu konuda eşi de pilot olduğu için yardımcı olmasını istediğini, bu nedenle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yapan Bahri Kesici ile tanıştırdığını söyledi.

'HANGİ AMAÇLA PARA GELDİĞİNİ BİLMİYORDU'

Kurnaz, "E.C. ile havacılık şirketinin genel müdürlüğüne gittiğimizde genel müdür müştekiyi önceden tanıdığını ve bu şirketi alacak parası olmadığını söyledi. Bu süreçte Bülent Şahin ile promosyon işleri yapmak için şirket kuracaktık. E.C. ile oğlu D.C. ortak olabileceğini söyledi. Müştekilerin hayvanlarla ilgili faaliyet gösteren firmaları olduğu için teminatlar konusunda destek olabileceklerini düşündüğümüz için teklifi kabul ettik" dedi.

Bir hava yolu şirketinden hamam seti projesi aldıklarını, çeşitli fason atölyelerle görüşmeler yaptıklarını ve faturalar karşılığında şirkete 17 bin ürün teslim ettiklerini anlatan Kurnaz, maliyetin çok düşük olduğu, ancak faturaların yüksek kesildiği hususunun doğru olmadığını söyledi. 

Kurnaz, bu dönemde kendi hesaplarının bloke olduğunu belirterek, "Eşim Burçin Burak'a ait banka hesaplarını kullanıyordum. Kendisi bu hesaplara hangi amaçla para geldiğini bilmiyordu. Bu hesaba ilişkin internet bankacığını ben kullanıyordum. Bahsi geçen şirketin faaliyetlerini Bülent Şahin ile birlikte yapıyorduk" dedi.

Şirket ortağı olan sanık Bülent Şahin ise savunmasında, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini ifade etti. Şahin, "Yasemin ve Bahri ile harici bir yazılı olmayan ortaklık mevcuttu. Yasemin kendisinin bir hava yolu şirketi ve bazı otellerden iş aldığını, bu işleri birlikte yapabileceğimizi söylemişti. Bunun için kendisine para göndermiş, krediler çekmiştim. Banka hesap hareketlerinde görülen Burçin Burak Kurnaz'ın hesabına gönderilen paralar buna ilişkindir. Yine benim hesaplarımdan gönderilen paralar da göndermiş olduğum borçların iadesine ilişkindi. Hamam seti alımına ilişkin proje dışında diğer projelerle benim herhangi bir ilgim bulunmamaktadır. Bu projeyi yapan kişi Yasemin'dir. Bu projelere Bahri'nin dahil dolduğunu görmedim. Bu olaylar sanık Yasemin tarafından gerçekleştirilmiş olaylardır. Kendisi birçok yerde devlet kademelerinde birçok kişiyi tanıdığını söylüyordu" diye konuştu.

Burçin Burak Kurnaz, savunmasında eşi Yasemin İzci Kurnaz'ın hesaplarında bloke olduğu için kendi hesaplarını kullandığını belirterek, "Ben hesaba gelen paraların hangi iş için geldiğini bilmiyordum. Eşime güvendiğim için kendisine herhangi bir soru sormadım" dedi.

'DOLANDIRICILIK KASTIYLA HAREKET ETMEDİM'

Bahri Kesici ise projelerle ilgili kendisinin yönlendirme yapmadığını belirtti. Yasemin İzci Kurnaz ve Bülent Şahin ile şikayetçilere ticari işler yapmak için bir araya geldiklerini kaydeden Bahri Kesici, şöyle dedi:

"Şayet dolandırıcılık kastıyla hareket etmiş olsaydım bu şekilde müştekilerin bulunduğu WhatsApp gruplarına böyle paylaşımlar olmazdı. Projelerden biri gerçekleşmiş ve benim payıma 20 bin 450 TL düşmüştür. Bu işe başladığımızda sanık Yasemin, kendisine finansal açıdan destek olmamı istediği için parça parça toplam 1 milyon 560 bin TL'yi eşinin hesabına göndermiştim. Ben dolandırıcılık kastıyla hareket etmedim. Ankara'da tanıştığım iş insanı H.M.'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir işin olduğunu söylemesi üzerine bu hususu müştekilere anlatmıştım. Kendilerini H.M.'ye yönlendirmiştim. Bu işe girilmesi hususunda anlaşma sağlanmıştı. İşin alınması halinde müştekilere düşecek kar payından bana yüzde 25 verilecekti. Müşteki E.C., H.M.'ye bu iş için istediği 950 bin lirayı benim vasıtamla göndermek istediğini, bu şekilde daha güvenli olacağını söyledi. Ben de kabul ettim. Hesabıma gönderilen parayı H.M.'ye ait hesaba gönderdim. Daha sonra bu iş olmayınca H.M.'den parayı alarak müştekilere göndermek istedim ancak H.M.'de o an para olmadığı için bu parayı gönderemedim. Bunun üzerine müştekiler benim aleyhime icra takibine başladılar. Hukuk davaları sonucunda müştekilerin avukatlarıyla protokol düzenleyerek 1 milyon 50 bin lira ile birlikte daha önce gerçekleşen bir hava yolu şirketi projesi nedeniyle bana düşen karın açıklama kısmında mezarlık işi olduğunun belirtilmesi nedeniyle toplam 1 milyon 70 bin lirayı müştekilerin hesabına gönderdim. Müştekiler açtıkları davalardan feragat ettiler. Suçsuzum, beraatımı talep ediyorum."

'350 TL DEDİLER 17 TL ÇIKTI'

Şikayetçi E.C. ise "Otellere hamam seti projesiyle ilgili bize toplamda 400 hamam tası teslim edildi. Ancak 350 TL'ye yapıldığı söylenen bu tasların gerçek değerinin 17 TL civarında olduğunu öğrenmiştim" dedi.

Şikayetçi A.C. de, "En başta alınan hamam seti işiyle kısmi ödeme yapılarak bizim daha sonraki projelere para yatırmamız sağlandı. Daha sonra 100 bin adetlik iş alındığı söylendi. Bu işlerle ilgili bazı hususlar ters gitmeye başladı. Şikayetçiyim" diye konuştu.

6 saat süren duruşmaya ara verildikten sonra mahkeme heyeti sanık Yasemin İzci Kurnaz'ın tutukluluk halinin devamına; diğer tutuklu 3 sanığın ise tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verilerek duruşmayı erteledi.

BAHRİ KESİCİ KİMDİR?

Bahri Kesici, 1956 yılında Samsun Kavak İlçesinde doğdu. Askeri Öğrenci olarak okuduğu ODTÜ Elektrik / Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden 1981 yılında Hava Mühendis Teğmen olarak mezun oldu. Görev süresi boyunca ABD'de çeşitli mesleki eğitimlerden geçti.

2004-2009 yıllarında Samsun Kavak İlçesi Belediye Başkanı ve Kavak OSB Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Kesici, 2011 yılında AK Parti‘den milletvekili aday adayı oldu.

Bahri Kesici, 5 Ocak 2021’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yaş haddinden emekli olarak bir takım ticari faaliyetler yürütmeye başlamıştı. Kesici, 2011 yılında AK Parti‘den milletvekili aday adayı oldu.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.