Samsunlu Araştırmacı-Tarihçi-Yazar Baki Sarısakal Kimdir? Samsun'un saygıdeğer isimlerinden 'Baki Sarısakal' eserleriyle Samsun'un tarihine ışık olmuş bir isimdir. Samsunlu Araştırmacı-Tarihçi-Yazar 'Baki Sarısakal kimdir' yazımızda sizler için derledik.

Samsun doğumlu olan ve eserleriyle Samsun'a büyük katkıda bulunan Araştırmacı-Tarihçi-Yazar 'Baki Sarısakal kimdir' sorusu internette sıkça aratılıyor. İşte Samsunlu Araştırmacı-Tarihçi-Yazar 'Baki Sarısakal' hakkındaki bilgiler...

BAKİ SARISAKAL KİMDİR?

Araştırmacı-Tarihçi-Yazar 'Baki Sarısakal', 15 Eylül 1954’de Samsun’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamladı. Lise hayatını Samsun 19 Mayıs Lisesinde tamamlayan Sarısakal, üniversite öğrenimini, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Devrim Tarihi Kürsüsünde tamamladı. Mezuniyet tezini 'Türkiye’de Siyasal Partilerin Sosyal Temelleri' adlı çalışma ile Kurtuluş Kayalı yönetiminde tamamladı. Pasinler Lisesi, Erzurum Aşkale ve Edirne Lisesi’nde Tarih Öğretmenliği yaptı. Samsun Ticaret Meslek ve Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nden iş hayatını tamamlayarak emekli oldu. Ulusal ve Yerel basında yayımlanan eserleriyle Sarısakal, Samsun kent kültürünün ortaya çıkarılmasında, 'Protokol Yolu' (Kurtuluş İskelesi) çalışmalarında, Samsun Gazi Müzesi (Atatürk evi) restorasyonunda danışmanlık yaptı. Samsun'da, kentin değişik bölgelerinde tarihi eserlerin künyelerini yazarak Samsun'un tarihine ışık tuttu. Samsunlu 'Baki Sarısakal'ın yayınlanmış ve yayına hazır olan pek çok eseri bulunmaktadır. 'Baki Sarısakal' evli ve iki çocuk babasıdır.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek hükümeti eleştirdi: "Çiftçi zorda" CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek hükümeti eleştirdi: "Çiftçi zorda"

BAKİ SARISAKAL YAYINLANAN ESERLERİ

01-) Bir Kentin Tarihi : SAMSUN (I.Kitap) 02-) Bir Kentin Tarihi : SAMSUN (II.Kitap) 03-) Samsun Basın Tarihi 04-) Samsun Sağlık Tarihi 05-) Samsun Polis Tarih 06-) Samsun Belediye Tarihi 07-) Samsun Eğlence Tarihi 08-) Belge ve Tanıklarla Samsun’da Mübadele 09-) Samsun’da Unutulmayan Olaylar (I.Kitap) 10-) Belge ve Tanıklarla Samsun’dan Ankara’ya (19 Mayıs 1919-23 Nisan 1920) (I.Kitap) 11-) Belge ve Tanıklarla Samsun’dan Ankara’ya (19 Mayıs 1919-23 Nisan 1920) (II.Kitap)

BAKİ SARISAKAL YAYINA HAZIR OLAN ESERLERİ

1-) Samsun Eğitim Tarihi (I.Kitap) 2-) Samsun Eğitim Tarihi (II.Kitap) 3-) Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e Samsun’da Reklamlar ( I.Kitap) 4-) Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e Samsun’da Reklamlar ( II.Kitap) 5-) 100 Yıl Önce Samsun’da Siyasal ve Sosyal Yaşam (I.Kitap) 6-) 100 Yıl Önce Samsun’da Siyasal ve Sosyal Yaşam (II.Kitap) 7-) Samsun’da Unutulmayan Olaylar (II.Kitap) 8-) Samsun’da Unutulmayan Olaylar (III.Kitap) 9-) Samsun’da Unutulmayan Olaylar (IV.Kitap) 10-) Gezginlerin Gözüyle Amisos’tan Samsun’a 11-) Tarihi ve Mimari Özellikleriyle Samsun Evleri 12-) Samsun Demiryolu Tarihi

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.