Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Haluk Akyüz başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, iki toplantı arasında yürüttükleri faaliyetler hakkında meclisi bilgilendirdi. Murzioğlu, konuşmasında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) yayımladığı ihracat rakamları hakkında da meclise açıklamalarda bulundu.  Murzioğlu, TİM verilerine göre 2023 yılının ilk altı ayında 593 milyon 393 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Samsun’un 2024 yılının aynı döneminde 681 milyon 75 bin dolar ihracat yaptığını söyledi. Murzioğlu ayrıca, geçen yıla göre Türkiye ihracatında yüzde iki oranında artışa karşın, Samsun’daki artışın ise yüzde 14,8’lik olduğunu sözlerine ekledi.

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKELER

Konuşmasında TÜİK’in verilerine de yer veren Başkan Murzioğlu, Samsun’un 2024 yılının ilk beş ayında toplam 165 ülke ve dört serbest bölgeye ihracat gerçekleştirdiğini kaydetti. Murzioğlu, Samsun’un en fazla ihracat yaptığı beş ülkenin ise sırasıyla Özbekistan, ABD, Rusya Federasyonu, Hollanda ve Almanya olduğunu bu ülkeleri, Irak, Ukrayna, Gürcistan, Birleşik Krallık ve Yunanistan’ın takip ettiğini belirtti. İlk beş ayda gerçekleştirilen ihracatın yüzde 54’ünün bu ülkelere yapıldığını hatırlatan Murzioğlu ayrıca, Samsun’un ilk beş ayda yaptığı ihracatla Türkiye sıralamasında 19’uncu basamakta olduğunu dile getirdi.   

EN FAZLA İHRACAT YAPILAN ÜRÜNLER

2024 yılının ilk beş aylık döneminde Samsun ilinden en fazla ihraç edilen ürünler hakkında da bilgi veren Başkan Murzioğlu, “İlimizden bu yıl en fazla ihracat yapılan beş kalem ürünlerin başında, ‘değirmencilik ürünleri’, ‘kazanlar, makinalar ve mekanik cihazlar’, ‘motorlu kara taşıtları’, ‘silahlar ve mühimmat, bunların aksam, parça ve aksesuarı’ ile ‘elektrikli makina ve cihazlar’ geldi. Bunları ise, ‘balıklar ve kabuklu hayvanlar’, ‘demir ve çelikten eşya’, ‘yenilen meyveler ve sert kabuklu meyveler’, ‘kauçuk ve kauçuktan eşya’ ile ‘ağaç ve ahşap eşya, odun kömürü” takip etti. Verilere baktığımızda ise ilimizin 84 fasılda ihracat yaptığını görüyoruz” dedi. 

MURZİOĞLU: "BAŞARILARI DAİM OLSUN"

Konuşmasında Oda olarak tüm güçleriyle ihracatı artırıcı yardımcı etkenleri harekete geçirmek için çaba harcadıklarının altını çizen Başkan Murzioğlu, “Hepinizin de bildiği gibi Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2023 yılında yaptıkları ihracat tutarlarına göre Türkiye’nin ilk 1000 firması arasına ilimizden dokuz firma, İstanbul Sanayi Odası'nın her yıl hazırladığı Türkiye'nin İlk 500 Büyük Sanayici Kuruluşu arasına da altı firmamız girerek, göğsümüzü kabarttı. Yaşanan tüm ekonomik zorluklara rağmen firmalarımızın başarıları takdire şayandır. Bir kez daha sizlerin huzurunda ilimizin ekonomik gelişimi ve kalkınması hedefinde üreterek, ihracat yaparak, iş ve aş sağlayarak katkıda bulunan firmalarımızın yöneticilerini, çalışanlarını ve tüm emeği geçenlerini yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Her zaman dile getirdiğimiz gibi, ülkemizin ve şehrimizin kalkınma için kim bir çivi çakıyorsa sonuna kadar yanındayız ve destekçisiyiz. Sanayicinin kazanması demek; yeni yatırım demek, yeni istihdam kapıları demek. Başarıları daim olsun. Biz şehrimizin daha yüksek ihracat rakamlarına ulaşacağını biliyoruz. Üretim ve yatırıma daha fazla destek olup sanayimizin rekabet gücünü korumalıyız. Oda olarak tüm gücümüzle şehrimizin ihracatını geliştirmenin çabası içindeyiz ve olmaya da devam edeceğiz” diye ifade etti. 

Samsun'da motosiklet kazasında yaralanan Ertuğrul Pank hayatını kaybetti Samsun'da motosiklet kazasında yaralanan Ertuğrul Pank hayatını kaybetti

Meclis, gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından sona erdi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Muhabir: ELVAN İLHAN