Karadeniz’in incisi Samsun zengin kaplıcaları ile gelenleri hayran bırakıyor. Kaplıcalar insanların dinlenme, eğlenme ve özellikle tedavi amacıyla gittikleri rekreasyon merkezleridir. Kaplıca turizminde önemli bir yere sahip olan Samsun, konaklama alt yapısı, doğal güzellikleri ve ulaşım kolaylıklarıyla en sık tercih edilen kaplıca cennetlerinden biridir.

SAMSUN'UN KAPLICALARI ;

HAMAMAYAĞI KAPLICASIı;

İlçenin en önemli turizm alanı olan Hamamayağı Kaplıcası suyu ve piknik alanları ve dinlenme tesisleri ile güzide bir mekandır. İlçeye uzaklığı 13 km. mesafede bulunan kaplıcanın suyu, içerdiği mineraller bakımından Dünyanın ünlü kaplıcaları  arasında yer almaktadır.

37  derecelik ısıya sahip olan kaplıca suyu vücut ısısına eşit olup, müzmin romatizma, nevralji, nevrite gibi cilt hastalıklarını iyileştirici özelliği yanında sinir ve kas yorgunluğu, eklem kireçlenmesi, sinirsel hastalıklar ve ameliyat sonrası yorgunluklar gibi daha bir çok hastalıklara da  olumlu etkileri bulunmaktadır.

HAVZA KAPLICALARI;

Samsun’un Havza ilçesi sınırları içerisinde bulunan Havza Kaplıcaları’nın yaklaşık 2000 yıldır kullanıldığı ve şifa kaynağı olarak geçmişten günümüze insanların tercih ettiği bir nokta olduğu bilinmektedir.

Bölgede bulunan Aslanağzı – Kız Göle ve Şifa ve Maarif Hamamları bölgenin geçmişine ışık tutan bir tarihi dokulara sahiptir.

Havzada doğal kaynak suları kaplıca yönünden zengin bir potansiyele sahiptir. Su kaynağı yüzeye yaklaşık 53 derece sıcaklıkta çıkar. Kaplıca Turizm merkezi olarak adlandırılan bölgede 5 adet tesis bulunmaktadır.

PAVLİ İÇMELERİ;

Samsun'un Ayvacık ilçesinde bulunan Pavli içmelerinin birçok rahatsızlığa faydası vardır. Yaygın olarak bilinen faydası mide yanmasına büyük etki göstermesidir. Bununla birlikte hazımsızlığa, ağız kurumasına, mide bağırsak ve karaciğer tembelliklerine iyi gelir.

Samsun'da şehit komando er Halil Sert kabri başında anıldı Samsun'da şehit komando er Halil Sert kabri başında anıldı

ÇAKALDERE MADEN SUYU VE YILANCIK İÇMESİ; 

Samsun’un Çarşamba ve Kavak ilçelerinde bulunan Çakaldere maden suyu ve Yılancık içmesi yerel halk ve çevre illerdeki ziyaretçileri tarafından sıkça adından söz ettiriyor. Özellikle mide rahatsızlıklarına ve yılancık adı verilen hastalığa karşı derman olan bu içmeler çok sayıda hastayı da bölgeye çekiyor. Bölgeyi ziyaret eden kişiler yalnızca bölgenin suyundan değil havasından, doğal güzelliklerinden ve manzarasından da faydalanıyor.

DARBOĞAZ MADEN SUYU;

Darboğaz maden suyu Samsun’un Bafra ilçesinde bulunan Darboğaz köyünün Acı su olarak bilinen derenin kenarındaki kayaların arasından çıkan maden suyudur. Darboğaz köyü Bafra’nın en büyük köylerinden biridir. Darboğaz maden suyu ilçe merkezine yaklaşık 22 km uzaklıkta yer alır.

Darboğaz maden suyu doğal kaynak suyudur ve birçok rahatsızlığa iyi gelir. Samsun’un yerli halkı ve ilçe sakinleri tarafından bilinen Darboğaz maden suyunun böbrek taşı düşürmede olumlu etkisi olduğu söylenir. Bunun yanı sıra cilde iyi gelen bu maden suyu göz ve alerjileri içinde oldukça fayda sağlamaktadır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: Haber merkezi