doğa calven cemre
       
5s dikey izosam Mega Halı

Samsun’da YKS Heyecanı!

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da YKS Heyecanı! Samsun’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) başladı.

Samsun’da Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) Temel Yeterlilik Testinin uygulanacağı 1. oturumu yapılıyor.samsun yks 26 haziran1 1 scaled Samsun

HAZIRLANDIK

Sınav giriş merkezlerine gelen öğrenciler, kimlik kontrolünün ardından Kovid-19 önlemleriyle sınav salonlarına alındı. Adaylara okul binasına girişte evrak ve maske kontrolü yapıldı. Öğrencilerden bazıları sınava iyi hazırlandıklarını belirtirken bazı öğrenciler ise pek çalışmadıklarını ifade ettiler. Öğrenciler sınavda stres yaşarken dışarıda bekleyen bazı veliler ise zaman Kur’an-ı Kerim ve dua okudular. Bazı veliler de üniversite içerisinde bulunan gölgeliklerde sıcaktan korunmaya çalıştı.

samsun yks 26 haziran1 2 scaled Samsun

GEÇEN SENE GİRDİM
İkinci kez YKS’ye giren Seha Söyler, “Geçen sene de sınava girmiştim ama bu sene de biraz heyecan var. Heyecanın çoğunu geçen sene attığım için bu sene daha iyiyim. Bu sene bir şekilde hazırlanmaya çalıştık ama netlerimiz hala düşük. Elimizden geleni yapmak istiyoruz. Ben Ordu Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünü kazanmak istiyorum” dedi.

 

samsun yks 26 haziran1 4 scaled Samsun samsun yks 26 haziran1 3 scaled Samsun

HEYECANLIYIM
Baran Kalyoncu, “Bu sene hiç hazırlanmadım. İnşallah attıklarımın hepsi tutar. Bu sene 2. girişim. Yine de biraz heyecanlıyım. Kazanma ihtimalimi yüzde 15 olarak görüyorum. Hedefimde veteriner hekimliği var ama tutturacağımı sanmıyorum. O yüzden 2 yıllık veteriner teknisyenliği istiyorum. Kovid-19 döneminde çalışmak çok kötüydü. Yasaklardan dolayı da pek randıman alamadık” diye konuştu.135 dakika sürecek TYT saat 12.30’da sona erecek. YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün saat 10.15’te başladı. Adaylara 135 dakika süre verilecek.  TYT’de Türkçe testinde 40, Sosyal bilimler testinde tarihten 5, Coğrafyadan 5, Felsefe ‘den 5, Din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave Felsefe sorularından 5’er olmak üzere toplam 20, temel Matematik testinde 40, Fizik ‘ten 7, Kimya’dan 7 ve Biyoloji ‘den 6 sorunun yer aldığı Fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltilecek.

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir