Samsun’da Vakalar Düşüşte

Samsun'da Vakalar Düşüşte
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Vakalar Düşüşte 22-28 Mayıs tarihli koronavirüs risk haritasında Doğu ve Orta Karadeniz’deki 8 ilde, vaka sayılarındaki düşüş sürdü. Haritada, geçen haftaya oranla düşüş yaşanmasına karşın Gümüşhane, 162,31’li vaka sayısı ile Türkiye’de vaka sayısı en yüksek il oldu. Samsun’da ise vakalarda düşüş yaşandı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre 22-28 Mayıs 2021 tarihli, illerde 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini açıkladı. Haritada, Doğu ve Orta Karadeniz’deki illerde, Bayburt hariç, vaka sayılarında geçen haftalarda olduğu gibi bu hafta da düşüş görüldü. Bölgede aşılama ve beraberindeki tedbirlerle Trabzon, Samsun, Rize, Ordu, Giresun, Artvin, Gümüşhane ve Sinop’ta vakalarda düşüş eğilimi devam etti.

karadenizde vakalar dususte 5425 dhaphoto4 Samsun

Güncel haritaya göre; Trabzon’da her 100 bin kişide görülen vaka sayısı 93,73’den 72,92’ye, Samsun’da 97,19’dan 55,60’a, Giresun’da 84,69’dan 64,41’e, Sinop’ta 51,28’den 39,27’ye, Rize’de 119,64’den 83,63’e, Artvin’de 74,93’den 45,43’e, Ordu’da 117,28’den 88,78’e, Gümüşhane’de 163,72’den 162,31’e geriledi.

TEK ARTIŞ BAYBURT’TA, GÜMÜŞHANE ZİRVEDE

Haritada, geçen haftaya oranla bölgede vaka sayısı artan tek il Bayburt oldu. Bayburt’ta, son bir haftada yüzde 18,50’lik artışla, 65,93 olan vaka sayısı 78,13’e yükseldi. Haritada, geçen haftaya kıyasla; yüzde eksi 0,86’lık düşüş görülmesine rağmen Gümüşhane, kırımızı kategoride yer alıp, 162,31’lik oranla Türkiye’de vaka sayısı en yüksek il oldu.

SAMSUN VE RİZE, EN ÇOK AZALIŞTA İLK 10’DA

Bu arada, Samsun ve Rize; ülke genelinde son bir haftada vaka sayısı en çok azalan ilk 10 il arasında sıralamaya girdi. Bakan Koca’nın sosyal medya hesabından paylaştığı tabloya göre; 41,59’luk azalışla Samsun, 4’üncü sırada, 36,01’lik azalışla Rize ise 6’ncı sırada yer aldı.

karadenizde vakalar dususte 5425 dhaphoto2 Samsun

karadenizde vakalar dususte 5425 dhaphoto3 Samsun

Samsun’da da vaka sayılarındaki düşüş devam ederken Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, pandeminin ildeki haftalık seyri ve yürütülen aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

AW335256 03 Samsun

Oruç, “Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı verilere göre bu hafta en çok vaka düşüşü yaşayan iller arasında yerimizi aldık” dedi.
50 yaş üstü vatandaşların aşılanmasının da dün itibariyle başlandığına değinen, Muhammet Ali Oruç, “İlimizde, bugüne kadar yapılan 586 bin dozun üzerinde aşının da olumlu etkisiyle, artık ilimizde aşının bize kattığı gücü net bir şekilde hissetmeye başladık. Bu gücün oluşturduğu koruma kalkanıyla sıfır vaka görülen ilçelerimiz de olmaya başladı. Geçtiğimiz hafta sıfır vaka görülen Yakakent ilçemiz bu özelliğiyle, Turuncu ilimizin mavi ilçesi oldu, hepimize moral verdi ve bundan da önemlisi ilimizde hiç kırmızı ilçemiz kalmadı” diye konuştu.

“AŞI EN BÜYÜK SİLAHIMIZ”
Normalleşme dönemine geçilen bu dönemde Samsun halkının daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Her ilçemiz aşının gücünü kullanma ve önlemlere uyum oranlarına göre tabloda yerlerini aldığı ve kendi korona hikâyesini yazdığı bu süreçte, özellikle bu ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın Samsun maviye olan yolculuğunda daha dikkatli olmalı. Normalleşme dönemine geçtiğimiz bugünlerde ilimiz için daha da önem arz ediyor. Tüm Samsunlulardan beklentimiz, virüsün ne kadar kolaylıkla ilçeler arasında geçiş yaptığını ve vaka sayısını artırdığını unutmamaları; kesinlikle bu rakam düşüşünden dolayı rehavete kapılmamaları ve aşının koruma kalkanı toplumun en azından %60-70’ine ulaşana kadar önlemlere azami düzeyde uymaları. Aşı sırası gelen yakınlarını aşı olmaları için yönlendirmeleri ve destek olmaları. Aşı Covid 19’a karşı en büyük silahımız. Biz Sağlık İl Müdürlüğü olarak aşı çalışmalarımıza Sağlık Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda hızla devam ediyoruz. İnşallah bu etkin aşı çalışması ve önlemlere uyum sayesinde nüfusumuzun büyük bir kısmını aşılayıp, önümüzdeki aylarda koronadan uzak, şehrimizin, esnafımızın, öğrencilerimizin rahat bir nefes aldığı yaz günlerine hep beraber ulaşacağız” ifadelerini kullandı.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir