Samsun'da Üniversite Öğrencilerinden Karadeniz'de Boğulmaların Önüne Geçecek Proje Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğrencileri Karadeniz'de boğulmaların önüne geçecek bir projeye imza attı. "Cankurtaran İHA" adı verilen keşif, boğulma tehlikesi geçirenlerin cankurtaran gidene karar su yüzeyinde kalmasını sağlayacak

CANKURTARAN İHA PROJESİ

Atakum Gençlik Merkezi GLORY İHA Takımı'nın geliştirdiği "Cankurtaran İHA Projesi"nde Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Makine Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencileri Erdem Pişkin, Yiğit Furkan Orhan, Enes Bolat ve Berat Özer ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencileri Ömer Malik Kalaycı ve Recep Han Çelik görev alıyor.

Samsun'da 5 yıl hapis cezası bulunan 1 kişi tutuklandı Samsun'da 5 yıl hapis cezası bulunan 1 kişi tutuklandı

AA-20220411-27531305-27531296-KARADENIZDE_BOGULMA_VAKALARINI_CANKURTARAN_IHA_ILE_ONLENMEYI_HEDEFLIYORLAR.jpg

TEHLİKELİ DURUMDA UYARI VERECEK

Projede sabit kanatlı İHA, Karadeniz sahil şeridinde sürekli keşif uçuşu yaparak boğulma tehlikesi olup olmadığını kontrol edip anlık görüntüleri sistemi kullanan kuruma iletecek, tehlikeli bir durumda ise uyarı verecek.

AA-20220411-27531305-27531298-KARADENIZDE_BOGULMA_VAKALARINI_CANKURTARAN_IHA_ILE_ONLENMEYI_HEDEFLIYORLAR.jpg

HAVADAN CAN SİMİDİ ATILACAK

Yapay zekaya sahip olacak ve tam otomasyonla da çalışacak sistemde görevlilerin, boğulma tehlikesi geçiren kişiyi tespiti halinde cankurtaranlar ulaşana kadar bu kişinin yanına dron ile havadan can simidi atılacak.

AA-20220411-27531305-27531302-KARADENIZDE_BOGULMA_VAKALARINI_CANKURTARAN_IHA_ILE_ONLENMEYI_HEDEFLIYORLAR.jpg

SAHİL GÜVENLİK VE DİĞER KURUMLARIN KULLANIMINA SUNULACAK

Proje kapsamında prototipleri hazırlanan İHA'ların yazılımlarını geliştirme çalışmaları devam ediyor. Projenin, tamamlanmasının ve yapılacak testlerinin ardından Sahil Güvenlik ve diğer ilgili kurumların kullanımına sunulması planlanıyor. Dronların 7 kilograma kadar taşıma kapasitesinin olması ve ilk etapta her birinde tek can simidi bulunması öngörülüyor.

AMAÇ HIZLI ULAŞMAK

Projede görev alan öğrencilerden Yiğit Furkan Orhan, Samsun kıyılarında çeken akıntı (rip akıntısı) nedeniyle yaz aylarında sıkça boğulma vakaları yaşandığını söyledi. Boğulma vakalarına hızlı müdahalenin hayati önem taşıdığına dikkati çeken Orhan, bu süreyi kısaltabilmek ve boğulmaları önlemek amacıyla projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Projelerinde sabit kanatlı İHA'ların sahil şeridi boyunca sürekli keşif yapacağını anlatan Orhan, şöyle devam etti:

"Mesela kazazedenin ayağına kramp girdiğinde cankurtaranın oraya gelmesi uzun süre alabilmekte. Bunu İHA'larımız tespit edecek veya halkın ihbarıyla Sahil Güvenlik canlı yayını alarak döner kanatla can simidini gönderecek. Cankurtaran gelene kadar kazazedenin su üzerinde kalması kolaylaşacak. Bu şekilde hayata tutunmasını sağlayacak belki de bu proje." ifadelerini kullandı.

İHA'larının kendi algoritması ve yapay zekasıyla otonom şekilde çalışacağını, başında bir pilot bulunmayacağını vurgulayan Orhan, "Selçuk Bayraktar'ı örnek aldık. Onun İHA ve SİHA'ları bize yol gösterdi, birçok gence olduğu gibi. Bizim sabit kanadımız hemen hemen onlarla aynı işlevi yapıyor. Sadece daha düşük bütçeli hali, daha küçük versiyonu." dedi.

ÜLKELERİNE HİZMET ETMEK İÇİN ÇALIŞIYORLAR 

Enes Bolat da kendilerine verilen imkanları değerlendirerek ülkelerine hizmet etmek için çalıştıklarını dile getirerek, "Bize burada tüm imkanlar veriliyor. 7 takımda 35 üye ile aynı atölyeyi kullanarak çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

SAHİL ŞERİDİNİ GÜVENLİ TUTMAK AMAÇLANIYOR 

Samsun Valisi Zülkif Dağlı ise Samsun'un geniş bir sahil bandına sahip olduğuna işaret etti. Sahillerde çok fazla boğulma vakaları olabildiğini belirten Dağlı, "Yaz dönemlerinde 50'nin üzerinde cankurtaran görevlendiriliyor. Geliştirilen proje, boğulmaların önlenmesinde önemli rol oynayabilecektir." diye konuştu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu da Gençlik ve Spor Bakanlığının proje hazırlamak isteyenlere önemli destekler verdiğinin altını çizdi.

Üniversite öğrencilerinin hazırladığı projeyi boğulma vakalarının önüne geçmek adına önemsediklerini dile getiren Kasapoğlu, projede, sahil şeridini güvenli halde tutmak ve boğulma tehlikesi geçiren kişilere cankurtarandan önce dron vasıtasıyla can simidini ulaştırmanın amaçlandığını kaydetti.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.