SAPLARI DEĞERLENDİRİYORLAR 

İlçede kırsal mahallelerde yaşayan bazı vatandaşlar, hasat sonrası ayçiçeği tarlalarından topladıkları sapları ekmek yapmak ve ya soba tutuşturmak amacıyla kullanıyor.

"BÜYÜKLERİMİZ DE KULLANIRDI"

Ayçiçeği saplarını yakacak olarak değerlendiren Aslançayır Mahallesi sakinlerinden Hayrettin Yılmaz, "Biz küçükten güneş enerji sistemleri yok iken büyüklerimiz dışarılarda kazanlarda su ısıtıyorlardı. Çamaşır yıkamak, bulaşık yıkamak, fırınlarda ekmek yapmak için yakılacak ateşlerde ayçiçeği sapı kullanırlardı." dedi.

Samsun’da nerede kan bağışı yapılıyor? Kızılay kan verme yerleri 30 Kasım Perşembe Samsun’da nerede kan bağışı yapılıyor? Kızılay kan verme yerleri 30 Kasım Perşembe

"RAĞBET GÖRMÜYOR"

Eskiden hasat sonu tüm tarlalarda ayçiçeği saplarının yakacak olarak toplandığını anlatan Yılmaz, "Günümüzde ise artık ayçiçeği sapı o kadar rağbet görmüyor ve pek fazla toplayan kalmadı. Çiftçilerin birçoğu bunları tarlalarında toplayıp yakıyorlar. Bu hem tarlaya hem de havaya zarar veriyor. Ama biz bu şekilde yapmıyoruz, topluyoruz ve yakacak olarak değerlendiriyoruz. Özellikle pekmez kaynatmada, ekmek yapmada ve dışarıda yakılacak ateşlerde bunu kullanıyoruz." diye konuştu.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.