doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun’da Tarım Arazileri Kamulaştırıldı, Mahalleli Büyükşehir’e Direniyor

Samsun'da Tarım Arazileri Kamulaştırıldı, Mahalleli Büyükşehir'e Direniyor
Daha Fazla Göster

Samsun’da Tarım Arazileri Kamulaştırıldı, Mahalleli Büyükşehir’e Direniyor Samsun’un Bafra İlçesi Türbe Mahallesi sakinleri, Büyükşehir Belediyesi’nin verimli tarım arazilerinin üzerine ‘Sebze ve Meyve Hali’ yapmaması için direniyor

25 buyuksehir Ana Manşet

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından tapulu tarım arazileri kamulaştırılarak ‘Sebze ve Meyve Hali’ yapılması planlanan Bafra İlçesi Türbe Mahallesi sakinleri, mahkemenin iki kez yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen topraklarının ellerinden alınacağı endişesi taşıyor.

25 buyuksehir Ana Manşet

İKİ KEZ YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLDİ
Bafra İlçesi’nde yapımı planlanan meyve ve sebze halinin, mahallenin tek merası olan 218 dönümlük alanda yapılacağını öğrenen Türbe mahallesi sakinleri, geçtiğimiz yıl, mahalle muhtarı Aşur Güngör ile birlikte topladıkları dilekçelerle meyve sebze haline karşı olduklarını içeren imzaları ile Samsun Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettiler. Her iki kurumdan da cevap alamayan mahalle sakinleri daha sonra durumu yargıya taşıdılar. Samsun Bölge İdare Mahkemesi Dava Daireleri’nde görülen duruşmalarda iki kez ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

25 buyuksehir 2 Ana Manşet

MAHALLEMİZİN TEK ARAZİSİ
Verimli tarım arazilerinin üzerine hal yapılmasına bir anlam veremediklerini belirten Türbe Mahallesi Muhtarı Aşur Güngör, “Biz hallere, yapılan işlere karşı değiliz. Bizim mahallemizin bundan başka bir merası yok. 60 hane buradan faydalanıyor. Buranın bütün etrafı da ev. Aynı kasaba gibi bir yerin ortasına hal yapılmasını karşıyız. Biz bütün Türkiye’de meraların betonlaştırılmasına karşıyız. Buradan geçinen insanlarımız var. Bizim için bu mera çok önemli. Burada hal olması demek vatandaşların mağdur olması demek. Burası verimli toprak. Daha verimsiz bir yer bulup oraya yapılmasında fayda var. 2 kez durdurma kararının ardından son kez görülecek dava sonrası mahkemeden ‘kamu yararı’ gözetilerek iptal kararı çıkmasını bekliyoruz” dedi.

25 buyuksehir Ana Manşet

KAMU YARARINA AYKIRI
Betonlaşmaya karşı olduklarını belirten Mahalle sakinlerinden Serdar Saraç, “Mahallemizde Büyükşehir Belediyesi tarım yapılan arazilerin üzerine sebze ve meyve hali kurmayı planlıyor. Senede 3 farklı ürün alınabilen bu verimli arazinin betonlaştırılmasına, devlet tarafından burada yapılan yatırımların heba olmasına karşıyız. Büyükşehir’in yaptığı kamu yararına aykırı. Kanuna saygılıyız ama vicdan olarak da bu verimli arazinin betonlaştırılması içimize sinmiyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın tarım arazilerine bakış açısındaki hassasiyet karşısında bu verimli arazinin kamulaştırılması, bu düşünceyle bağdaşmıyor” diye konuştu.

Hakan AKGÜN-Merve İLHAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir