Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SASKİ Genel Kurulu'nda Samsun 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘su zammı iptali’ kararını eleştirdikten sonra suyun
metreküpünü 11 lira 30 kuruştan 13 lira 50 kuruşa çıkarılması oy çokluğuyla sağladı.
 

KARAR İŞLEVSİZ

SASKİ Olağan Genel Kurulu'nda alınan kararla mahkemenin verdiği "iptal kararı"nın işlevsiz kaldığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şunları söyledi:

 “Mahkemenin SASKİ Genel Kurulu yerine geçmesi ilginç bir durum. Alınan meclis kararıyla mahkeme kararı etkisiz hale geliyor. Biz bu kararı mahkeme kararını etkisiz hale getirmek için almıyoruz. SASKİ’yi yönetmek, idare etmek, insanlarımıza kaliteli hizmet etmek için bu kararı alıyoruz. Bu aldığımız karar da yargıya gider iptal olursa yine gündemimize gelir. İdari yargılar esasa giriyor. Esasa giremezsiniz. Bariz bir İmar Kanunu hükmünü ihlal etmişsek, varsa bir tespitiniz bunu ortaya koyarsınız, yürütme durdurma kararı verirsiniz. Ne yapacağımızı söyleyemezsiniz. O zaman belediyenin yerine yargı geçiyor. Bu hukuki değil, doğru değil. Türkiye bu konudan geçmişte çok çekti. Aldığımız yeni karar ile mahkeme kararı işlevsiz hale geliyor. Doğal neticesi bu. Mahkeme bizim yetkimiz olan bir konuda karar veriyor. Biz de mecliste yeniden bunu düzeltiyoruz. Mahkeme bilirkişileri bunları belirlerken kesin hesaplardan anlayan, suyla kanalizasyondan anlayan kişileri getirse de hakimin önüne koysa, bilirkişi ‘bu bütçe ile bu yatırımı Türkiye’de yapan başka kurum yok’ dese ama demiyorlar. Öyle bilirkişiyi de atamıyorlar. Problem bu.” 

ATAKUM BELEDİYESİ'NE ÇATTI

Atakum Belediyesi’nin ilçede yaşanan su birikintilerinden Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni sorumlu tutmasını da eleştiren Başkan Demir, SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık’a talimat vererek, gerçeği kamuoyuna yansıtmasını istedi. Demir, “Dün akşam Atakum’da bazı bölgelerde su birikintileri oldu. Atakum Belediyesi de sosyal medyadan bir açıklama yayınladı. ‘Büyükşehir Belediyesinin sebep olduğu’ gibi bir şey yazmışlar. SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık, hemen gidip, ilçe belediyesinin yollarındaki altyapı durumunu çıkartıp, Atakum Belediyesi’nin kapısına asın. Bizim de o yollarla ilgili yaptığımız çalışmaları fotoğraflarıyla birlikte belgeleyin. Doğru bilgiyi asın, vatandaşlar da gitsinler baksınlar. Tüm Samsun çalışmalarımızın farkında. Hiçbir şey yapmadınız da böyle de yapmayın. Yaptığı bir şey söylesin. Yok. Başka şehirde böyle işler yok ama burada maalesef var” ifadelerini kullandı.

Bora Kara

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.