doğa yataks duru
       
5s arslan bilgi

Samsun’da Suya İndirim Mi Yapılacak? O Dilekçe Meclis’e Sunuldu

samsunda-suya-indirim-mi-yapilacak
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Suya İndirim mi Yapılacak? O Dilekçe Meclis’e Sunuldu SASKİ Genel Kurul İdaresi Üyesi Atila Tekcan, suda TEFE/TÜFE uygulamasının kaldırılması konusunu SASKİ Olağan Genel Kurulu’nun gündemine taşıdı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) 2021 yılı 1.Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Genel Kurul Üyesi, Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, TÜFE’nin haksız bir yöntem olduğunu yanlış uygulamaların bedelini vatandaşın ödediğini belirterek, suda TEFE/TÜFE uygulamasının kaldırılması konusu ile ilgili dilekçe verdi. Su indirimi ile ilgili konunun, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek komisyon toplantısında görüşülmesi bekleniyor.

25 SASKI 1 Samsun

TÜFE HAKSIZ YÖNTEM

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ 2021 Yılı 1.Olağan Genel Kurul Toplantısı Şehit Ömer Halis Demir Salonu’nda yapıldı. Toplantıda 11 gündem maddesi görüşülerek ilgili komisyonlara sevk edildi. SASKİ’nin 2020 yılı faaliyet raporunun görüşüldüğü toplantıda enflasyona bağlı olarak suya her ay yapılan zam ve kaçak su kullanımı konuşuldu. Genel Kurul Üyesi, Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atila Tekcan, “2020 yılı sonu itibariyle Bir milyar 100 milyon TL borçlanmıştır. Geçmiş 20 yılda siyaset yapan Bölgemiz siyasetçileri bu güne kadar neden Samsun’da su konusunda yatırım yapmamışlardır. Bunun faturasını bugün vatandaşlarımız ödemektedir. Bu uygulama yanlıştır. Bu düzen yanlıştır. Bu sistem sürdürebilir değildir. Bu düzen böyle devam ettiği sürece SASKİ’nin ve vatandaşın yüzünün gülecek hali yoktur. Sonuç olarak bu uygulamalar ile devlet vatandaştan elini ayağını çekmiş su ve kanalizasyon maliyetlerinin finansmanını vatandaşa yüklemiştir. SASKİ suyu arıtma ve dağıtma görevini çok pahalı bir şekilde yerine getirmiş eski ve hurda tesisleri rehabilite edemediği için kayıp ve kaçakları önleyememiştir. SASKİ’nin su tarifesi enflasyona endekslidir.TÜFE ilkel ve haksız yöntemdir.Hakkaniyet kurallarına göre TEFE uygulaması doğru değildir” dedi.

25 SASKI 2 scaled Samsun

ÇARPICI RAPOR VAR

SASKİ Genel Kurul Üyesi ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi MHP’li Cemalettin Kola da Kaçak Su Takip Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir tabloya dikkat çekerek, “Tutulan bin 263 tutanak var. Kaçak su ve usulsüz kullanım ile ilgili. Burada çarpıcı sonuçlar var. İlçelere baktığımızda İlkadım’da yüzde 20 kaçak su kullanımı tespit edilmiş, ikinci sırada yüzde 11 ile Atakum sonra Havza ve Bafra var. Neden bu kadar su kullanılıyor? dedi. Kola’ya yanıt veren SASKİ Genel Müdürü Yanık ise, “Kayıp kaçak ilimizin her yerinde olabiliyor. Bizim mücadelemiz sürüyor. Biz bunun üzerine gidiyoruz. İstediğimiz verilere ulaşmış değiliz. Ciddi bir şekilde işin üzerine eğileceğiz” ifadelerini kullandı.

25 SASKI 1 Samsun

25 SASKI 4 scaled Samsun

Dilber BAHADIR, Mustafa İNAN


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir