Uzman Anahtar Final Okulları cemre
 
Samsun Sürücü Kursu çarsan HRS Ajans

Samsun’da Süte Zam!

featured

Samsun’da Süte Zam! Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, artan maliyetler dolayısıyla çiğ sütün tavsiye satış fiyatının 4,70 olarak belirlendiğini bildirdi

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, 3 lira 20 kuruş olan çiğ süt tavsiye satış fiyatının artan maliyetler dolayısıyla litre başına 4 lira 70 kuruş, destek miktarının ise 20 kuruş olarak belirlendiğini açıkladı.

samsunda sute zam 2 Samsun

YÜZDE 46,9 ARTIRILDI
Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen tavsiye fiyatı yüzde 46,9 artırıldı. Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatı 4 lira 70 kuruş olarak belirlendi. Karar 8 Aralık itibarıyla geçerli olacak. Konuya ilişkin açıklama yapan Sağlam, “Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 29 Kasım 2021 tarihinde toplanmıştır. Bu kapsamda 8 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 4,70 TL/Litre olarak belirlenmiştir. Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında; 2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir” dedi.

samsunda sute zam 3 Samsun

LİTRE BAŞINA 20 KURUŞ DESTEK
“Çiğ süt üretimi ve kalitesi ile uygulanan hayvancılık politikalarının etkinliğini artırmak suretiyle çiğ süt üretiminde sürdürülebilirliği sağlamak üzere yetiştiricilere Çiğ Süt Destekleme ödemesi yapılmaktadır” diyen Sağlam şunları söyledi: “Bakanlığımız tarafından, sütünü ‘Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik’ kapsamında faaliyet gösteren işletme onay belgesine sahip çiğ süt ve süt ürünleri işleme tesislerine satan ve Bakanlık Süt Kayıt Sistemi (BSKS) veri tabanına aylık olarak kaydettiren, yetiştirici-üretici örgütüne üye yetiştiricilere Süt Desteği ödenmektedir. Ödeme inek, manda, koyun ve keçi sütüyle soğutulmuş inek sütü ve üretici örgütleri kanalıyla pazarlanan soğutulmuş inek sütü için bakanlığın belirleyeceği dönemler ve birim fiyatlar üzerinden yapılmaktadır. Soğutulmuş Çiğ süt desteklemesi litre başına 20 kuruş olmuştur. Desteklemeden yararlanmak isteyen üreticiler, üye oldukları yetiştirici-üretici örgütüne ya da il veya ilçe müdürlüklerine müracat edeceklerdir. Çiğ süt desteklemesinden yararlanacakların işletmesi ve sütün elde edildiği hayvanların, ilgili veri tabanı TÜRKVET’e kayıtlı olması gerekmektedir.”

samsunda sute zam 1 Samsun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.