doğa samsun surucu kursu duru
       
5s izosam bilgi

Samsun’da Söküm Değil, Katliam! Tepkiler Çığ Gibi…

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Söküm Değil, Katliam! Tepkiler Çığ Gibi… Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin minibüs garajı yapacağı alanda sağlıksız sökülen ve kurumaya terk edilen ağaçların işlevsiz hale getirilmesi tepkilere yol açt

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından İlkadım İlçesi’nde yaptırılan ilçe minibüs terminali inşaatı sırasında bölgede bulunan ağaçlar, kepçe ile kökünden söküldü. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Çobancı, yanlış uygulamayla sökülen ağaçların başka yere dikilse dahi yeşermesinin mümkün olmadığını söyledi.

samsun agac tepkii 5temmuz 2 Foto Galerisamsun agac tepkii 5temmuz 3 scaled Foto Galeri

KADERİNE TERK EDİLDİ

AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 1999 yılında Kültür Park olarak düzenlenerek ağaçlandırılması yapılan alanda minibüs terminali yapılması için ağaçlar kepçeyle söküldü. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in ısrarla bu bölgedeki yeşil alana karşı gerçekleştirdiği uygulamalar, ağaçların da sonunu getirdi.

samsun agac tepkii 5temmuz 1 Foto Galeri

BÖYLE SÖKÜLMEZ
Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Çobancı, Kültür Park alanındaki ağaçların sökümünün sağlıklı biçimde yapılmadığını
belirterek, “Amerika ve Avrupa’da cüsseli, büyük ağaçları toprağıyla söküp başka yerlere nakledebiliyorlar. Ama bu ağaçlar çok sağlıklı bir şekilde sökülmemiş, kurumaya da başlamış. Toprağını, suyunu da kaybetmiş. Bu ağaçları herhangi bir yere dikseler dahi yeşerme olasılığı yok” dedi.

samsun agac tepkii 5temmuz 1 Foto Galeri

VATANDAŞ TEPKİSİ
Minibüs garajı inşaatındaki ağaç görüntülerden rahatsız olan vatandaşlar da “Şehir merkezinde sınırlı yeşil alanımız varken, arada bir gelip nefes aldığımız bu parkın yerle bir edilmesine üzüldük. Bir ağaç kaç yılda bu hale geliyor. Samsun’da daha önce de benzer ağaç sökümleri yapılmıştı ama böyle sağlıksız ve korumasız biçimde olmamıştı” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Merve İLHAN-Dilber BAHADIR

 

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Şu mustafa demir in 1 tane yararı olmadı samsun a .