Samsun'nun İlkadım İlçesi'nde bulunan amatör balıkçı barınağından  tankerlerle çekilen kirli deniz suyunun buz yapıldığı ve daha sonra piyasaya sürüldüğü iddia edildi.

PİSLİK KARIŞIYOR

Balıkçı barınağı sakinlerinden İbrahim Kahraman denizden tankerlerle su çekildiği iddialarını doğrulayarak, "Bazı balıkçı firmaları buradan deniz suyunu çekip buz yapıyorlar. Buzlar balıkların üzerine koyulup şehirlere dağıtılıyor. Suyun sağlıklı olduğu söyleniyor. Ama değil, bu suyun içerisine tuvalet suyu, kayıkların pisliği karışıyor." dedi.

TANKERLERLE TAŞIYORLAR

Deniz suyunun temiz olmadığını bildiren amatör balıkçı Nurettin Gölge, "Teknemizle burada balık avlıyoruz. Yıllardır kamyonlar gelip tankerle deniz suyunu çekip buz yapıyorlar. Buzu da sattıkları balıklar için kullanıyorlar. Buradaki deniz suyunun temiz olduğunu da düşünmüyorum. Konu ile ilgili bir önlem alınmalı" diye konuştu.  

NE KADAR SAĞLIKLI?

Barınaktaki suyun temiz olmadığının ve pis deniz suyunun buz yapılmasının sağlıksız olduğunu belirten Osman Yamak, " Bir kaç balıkçı firması barınağa gelip tankerlerle su taşıyıp buz hanelerinde buz yapıyor. Burada deniz suyuna tuvalet pisliği, kayıkların pisliği denize bulaşıyor. Bu suyu birde alıp bu yapıp balıklar bozulmasın diye kullanılıyor. Yetkilileri aramamıza rağmen kimse dikkate almadı" dedi.

Esra VURAL