Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz ve Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, 19 Mayıs 1919'un Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olduğunu belirterek, kurtuluş meşalesinin yakıldığı 105 yıl önceki onur ve gururu aynı heyecanla yaşadıklarını dile getirdi.

EN BÜYÜK KAHRAMANLIK DESTANI

Samsun Valisi Orhan TAVLI: 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın onur, gurur ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Aziz Türk Milletinin emperyalist güçlere karşı birlik ve beraberlik içinde zulme boyun eğmeyeceğini haykırarak tarihin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından birini yazmak için attığı ilk adıma; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben Samsun’u ve Samsun halkını gördüğüm zaman, memlekete ve millete ait bütün düşünce ve kararlarımın yerine getirilebileceğine bir defa daha kuvvetle inanmıştım." sözleriyle ifade ettiği üzere nesiller boyu iftihar edeceğimiz bir şekilde ev sahipliği yapan Samsun olarak duyduğumuz gurur elbette çok daha fazla. İçimizdeki direniş ruhunun yeniden canlandığı 19 Mayıs 1919’dan aldığımız ilhamla bugün bizler de kahraman ecdadımızın istiklâli ve istikbali uğrunda sergilediği kahramanlıkları gelecek nesillere en canlı şekilde aktarmayı başta gelen vazifemiz olarak görüyor, bu anlayışla ecdadımızdan teslim aldığımız kutlu emanetlere sahip çıkıyor ve ülkemizin geleceğinin sembolü Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmek için gayret gösteriyoruz. Tüm imkanlarımızla desteklemeye devam ettiğimiz Türk gençliğinin her alandaki gelişmeler karşısında ortaya koyduğu vizyon ve gayret de geleceğimize olan inancımızın daha da artmasına vesile oluyor. Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşımızı zaferle taçlandıran tüm kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyor, bağımsızlığımız uğruna toprağa düşen aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun!

DESTANSI MÜCADELE

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit DOĞAN: Türk milletinin Kurtuluş Mücadelesinin başladığı gün olan 19 Mayıs 1919, zafere giden yolda ülkemiz ve milletimiz adına atılan en önemli adımdır.  Atatürk'ün önderliğindeki Milli Mücadele ruhu, milletimizin birlik ve beraberlik içinde verdiği destansı mücadeleyi hatırlatmaktadır. Bu mücadelede Türk milleti, sömürgeci işgal kuvvetlerine karşı bir ve beraber olarak ayağa kalkmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için topyekûn bir mücadeleye girişerek destansı kahramanlıklar sergilemiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde başlayan Milli Mücadelede gençlerimiz büyük bir azim ve kararlılıkla yer aldılar ve bu mücadelede önemli roller üstlendiler. Bugün de aynı ruh ve enerjiyle ülkemizin dört bir yanında geleceğe umutla bakıyor, onu şekillendirme yolunda önemli adımlar atıyorlar. Onların vizyonu, yetenekleri ve çalışkanlığı ülkemizin daha ileriye taşınmasında her daim kilit bir rol oynayacak. Biz gençlerimizi hem bugünümüz hem de kıymetli yarınlarımız olarak görüyoruz. Gençlerimizle birlikte yan yana bir ahenk içerisinde şehrimiz için ülkemiz için çalışmaya, yol yürümeye devam edeceğiz.

SAMAİR Samsun Çarşamba Havalimanı gidiş geliş yolcu ücretleri açıklandı SAMAİR Samsun Çarşamba Havalimanı gidiş geliş yolcu ücretleri açıklandı

DÜNYAYA İLAN EDİLDİ

İlkadım Belediye Başkanı İhsan KURNAZ: Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde millet olarak yaktığımız bağımsızlık meşalesinin 105. yıldönümünü kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. 19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk inanç, azim ve kararlılıkla Milli Mücadeleyi başlattı. 105 yıl önce Samsun’da yakılan meşale tüm yurdu destansı bir dirençle aydınlatmaya başladı. O gün yakılan kurtuluş meşalesi bugün milyonlarca gencin ellerinde geleceğimize ışık tutmaktadır. Aziz Milletimizin, istiklal ve istikbalimizi korumak için genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle verdiği bu mücadele büyük bir zaferle sonuçlanmıştır. Esaret altındaki mazlum milletlere de ışık olan bu zaferle Aziz Milletimiz; vatan ve bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Bu anlamlı günde verdiği bağımsızlık mücadelesiyle birçok millete örnek teşkil eden bir ulusun üyesi olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyor; birlik ve beraberlik içinde nice 19 Mayıs’lar yaşamayı temenni ediyorum.

BAĞIMSIZLIK İÇİN ATILAN İLK ADIM 

Canik Belediye Başkanı İbrahim SANDIKÇI: Milletimizin kurtuluş mücadelesini başladığı gün olan 19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda ülkemiz ve milletimiz adına atılan tarihi bir adımdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bağımsızlık yolunda Samsun’umuzda atılan bu tarihi adım bütün Anadolu’ya yayılmış, vatanın işgalden kurtarılması için azimli ve kararlı bir mücadele başlatılmıştır. Milletimizin bağımsızlığını ve hürriyetini kazanmak adına attığı bu ilk adım, esaret altındaki mazlum milletlere örnek olmuştur. Aziz milletimiz vatan ve bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. İstiklal ve istikbal mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs gününün gençlerimize atfedilmesi, geleceğimizin teminatı olan gençlere verilen önemin göstergesidir. Bizler, gençlerimiz için atılan her adımı ülkemizin geleceğine yapılan büyük bir yatırım olarak görüyor, bu anlayış içerisinde hareket ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan, millet ve mukaddes değerler uğrunda şehadet mertebesine ulaşan tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, gazilerimize sağlıklı ve bereketli bir yaşam diliyorum. Gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı canıgönülden tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.


 

Editör: Aslı Atasoy