Bafralılar Kültür, Dayanışma ve Haberleşme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Şule Köktener, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 1. sınıf tarım arazisine yapılması planlanan projenin bölgeye zarar vereceğini ve kanuna aykırı olduğunu öne sürerek, açılan davaya müdahil olduklarını söyledi.

"KANUNA AYKIRI"

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Bafra ilçesi Türbe Mahallesi'ndeki tarım arazisine yapmak istediği hal binasına tepkisi sürüyor. Bafralılar Kültür, Dayanışma ve Haberleşme Derneği de basın açıklaması yaparak, Büyükşehir Belediyesi'ne tepkisini dile getirdi.
Köktener tarafından yapılan basın açıklamasında, "Derneğimizin kuruluş amaçlarından bir tanesi Bafra yöresi tarihi ve kültürünü örf, adet ve geleneklerini, yörenin zenginliklerini ve tarımını objektif olarak tanıtmak ve yaşatmaktır. Birinci sınıf arazisinin tarım yapılmayacak hale getirilmesi kamu yararına aykırıdır. Buna göre tarım arazileri üzerine yapılacak hal binası Bafra yöresinin tarihini, kültürünü ve özellikle tarımını olumsuz etkileyecektir. Ayrıca 1. sınıf tarım toprağı olan taşınmazların imara açılması, tarım arazisi olmaktan çıkarılması 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi kullanımı kanuna da aykırıdır. Bu sebeple TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı tarafından açılan davaya müdahil olmak gerekmiş ve bu konuda ilgili dilekçemiz mahkemeye sunulmuştur" dedi.

Samsun'da zehir tacirlerine operasyon! Samsun'da zehir tacirlerine operasyon!

"KAMU YARARI TAŞIMIYOR"

Hal projesinin tarım arazine yapılmasının bölgeyi olumsuz etkileyeceğini öne süren Köktener sözlerine şöyle devam etti:
"Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Bafra Büyük Ova sınırları içerisinde hal binası yapması, kamu yararına uygun olmadığı gibi; Bafra yöresini, tarihini, kültürünü ve özellikle tarımını olumsuz etkileyeceği muhakkaktır. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı tarafından tüm yargı sürecinin sonuna
kadar beklenilmesi ve yargı kararlarının kesinleşmesine kadar herhangi bir işlem ve müdahalede bulunulmamasını talep etmekteyiz."

"LEHİMİZE SONUÇLANACAĞINA İNANIYORUM"

Bafra’nın Türbe Mahallesi’nde çiftçilik yapan davacılardan Fehmi Şahin de yaptığı açıklamada, "Bafra'nın Türbe Mahallesi'nde çiftçilik yapmaktayım. Yaklaşık iki yıldır süren hukuksal davamız, neredeyse sonuçlanmak üzere. Bölge İdare Mahkemesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin mahallemizde yapmayı planladığı hal projesi planlarını tümden reddetti. Bu davanın biz üreticiler lehine sonuçlanacağına inanıyoruz. Yargıya saygımız sonsuz" ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasına ayrıca Samsun Çevre Platformu Sözcüsü (SAMÇEP) Mehmet Özdağ da katılarak destek verdi. 

ELVAN İLHAN

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.