Uzman Anahtar Doğa Okulları cemre
 
Samsun Sürücü Kursu akın HRS Ajans

Samsun’da ‘Pes Artık’ Dedirten Olay! Stresten Sütü Kesildi, Bebeği Hastaneye Kaldırıldı

featured

Samsun’da ‘Pes Artık’ Dedirten Olay! Stresten Sütü Kesildi, Bebeği Hastaneye Kaldırıldı Samsun’da YEDAŞ’ta doğum izni sırasında işten çıkarılan yüzde 40 engelli kadın çalışanın stresten sütü kesildi, bebek hastaneye kaldırıldı.

Samsun YEDAŞ’ta doğum izninde olan 34 yaşındaki yüzde 40 engelli Gülsüm Ergün adlı genç kadının, işten çıkarıldıktan sonra girdiği stres nedeniyle sütü kesildi. Yeterli beslenemeyen bebek hastaneye kaldırıldı.

10 isten cikarildi 2 Ana Manşet

ANNENİN SÜTÜ KESİLDİ

Doğum izninde bulunan çalışanların yasal olarak işten çıkartılmaları mümkün değilken, Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş, 11 yıllık çalışanı olan 34 yaşındaki Gülsüm Ergün’ün evine, doğum yaptıktan 20 gün sonra tebligat göndererek, iş akdinin sonlandırıldığını bildirdi. Aldığı tebligat sonrası şok yaşayan anne Ergün, sütü kesildiği için bebeğini emziremedi. Doğum iznindeyken YEDAŞ tarafından işten çıkartılan Gülsüm Ergün’ün sütünün kesilmesi nedeniyle, emziremediği bebek ise Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi’ne kaldırıldı.

10 isten cikarildi 3 Ana Manşet

DAHA ÖNCE ÖDÜL VERDİLER

Bu arada, YEDAŞ’ın doğum iznindeyken işten çıkarttığı Gülsüm Ergün’e daha önce takdir belgeleri vererek ödüllendirdiği de öğrenildi. YEDAŞ’ın Tüketici Hizmetleri Birimi’nde çalışan anne Ergün, yaptığı açıklamada, “20 gün önce doğum yaptım. 30.12.2022 tarihinde YEDAŞ tarafından aranarak şirkete gelmem istendi. Bende doğum izninde olduğumu ve bağırsaklarımın doğum sürecinde yapışması nedeniyle ameliyat geçirdiğimi belirterek, şirkete gelemeyeceğimi beni arayan yetkiliye ilettim. Bu aramadan sonra başka bir yetkili beni YEDAŞ’tan arayarak, iş akdimin fesih edildiğini bana telefonla bildirdi. İş akdimin sona erdirilmesi nedeniyle ruhsal olarak çöktüm ve sütüm kesildiği için bebeğimi emziremedim. Emziremediğim için bebeğim hasta oldu ve 04 Ocak günü hastaneye kaldırıldı” dedi.

10 isten cikarildi 1 Ana Manşet

DAVA AÇACAK

YEDAŞ’tan bir yetkilinin yaşananlar sonrası kendisini bir kez daha telefonla arayarak, “İş akdi feshi için imza atmaya gelmediniz” dediğini kaydeden Gülsüm Ergün, şunları dile getirdi. “Doğum iznindeyken işten çıkartılmam sonrası, bebeğimin de hastanede yoğun bakıma kaldırılması beni hem ruhsal olarak hem de bir anne olarak psikolojik olarak çok yıprattı. Ben bunları yaşarken 11 yıl çalıştığım YEDAŞ, iş akdi feshi için beni kuruma çağırdı. Durumumu anlatmama rağmen, tebligatı ev adresime yapacaklarını söylediler. İşten çıkartılma nedenimin asgari ücret artışından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. YEDAŞ’ta Tüketici Hizmetleri bölümünde çalışıyordum. Beni Çağrı Merkezi ihalesi bahanesi ile işten çıkarttılar. Kapanan Çağrı Merkezindeki birimde üç kişiyi benim yıllardır tek başıma yürüttüğüm işin başına getirdiler. Doğum iznindeyken ve engelli olarak bana yapılan bu hukuk dışı işten çıkartma ile ilgili tüm yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım”

Dilber BAHADIR

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

 

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.