doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun’da O Ekip Öğrencilerle Buluştu

Samsun'da-O-Ekip-Öğrencilerle-Buluştu
Daha Fazla Göster

Samsun’da O Ekip Öğrencilerle Buluştu Terme Arama Kurtarma Ekibi Derneği (TAKE) yöneticileri, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Terme Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilerle bir araya gelerek ilk yardım semineri düzenledi

AW451993 05 scaled Foto Galeri

Türkiye genelinde gönüllülük esasına dayanarak faaliyetlerini sürdüren ilk kuruluşlardan biri olan Terme Arama Kurtarma Ekibi Derneği (TAKE), OMÜ Terme Meslek Yüksekokulu öğrencilerine ilk yardım semineri verdi.

AW451993 04 scaled Foto Galeri

İlk yardımın insan hayatını kurtarmada büyük bir önem arz ettiğini ifade eden TAKE Kurucu Başkanı Osman Çalışkan, “Muhtemel bir acil durumda sağlık ekiplerinin olay yerine ulaşım süreci dakikaları aşabilir. Bu durumda acil müdahaleye ihtiyaç duyan bireye çevrede ilk yardım eğitimini tamamlamış, bilinçli bireylerin müdahalesine ihtiyaç duyulmaktadır. Acil müdahaleye ihtiyaç duyan bireyin beynine 3 dakika boyunca oksijen gitmediği takdirde ya beyin ölümü gerçekleşir ya da sağlık ekiplerinin müdahalesine geç cevap verebilir. İşte bu yüzden toplumumuzu ilk yardım eğitim seviyesinde geliştirmeli ve bilinçlendirmeliyiz” diye konuştu.

AW451993 03 scaled Foto Galeri

6 BİN KİŞİYE İLK YARDIM SERTİFİKASI VERİLDİ
Yaralının yaşamsal fonksiyonlarının sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla dernek bünyesinde temel ilk yardım eğitimlerinin alanında uzman öğreticiler tarafından verildiğini kaydeden TAKE Yönetim Kurulu Başkanı Arif Çelik, “Acil durumlarda yardım gelene kadar yaralının yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmesi ve yaralının kötüleşmesine nasıl engel olunması gerektiğine dair uygulamalı eğitimler veriyoruz. Derneğimizin kuruluşundan itibaren 4 bin 500 öğrenciye ilk yardım semineri, 6 bin kişiye ise ilk yardım eğitimini tamamladıktan sonra sertifikası verildi” dedi.

AW451993 02 scaled Foto Galeri

Seminere, Terme Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Erol Terzi, TAKE Yönetim Kurulu Başkanı Arif Çelik, Kurucu Başkan Osman Çalışkan, Başkan Yardımcısı Oğuz Koç, Yönetim Kurulu Üyesi ve usta öğretici Şükrü Özyurt ve öğrenciler katıldı.

AW451993 01 scaled Foto Galeri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir