doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun’da Mustafa Demir Övünüyor Ama… ‘O Sahili Görmedi Mi?’

Daha Fazla Göster

Samsun’da Mustafa Demir Onlarla Övünüyor Ama… ‘O Sahili Görmedi Mi?’ SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, ‘kum zambaklarını koruyalım’ paylaşımı yapan Başkan Demir’e, Costal sahilinin durumunu göstererek, “Böyle mi koruyorsunuz?” diyerek tepkisini dile getirdi

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “kum zambaklarını koruyalım” çağrısında bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir’in, Çarşamba İlçesi’nin Costal yöresi sahilindeki çöp yığınları arasındaki kum zambaklarından habersiz olduğunu öne sürerek, “Böyle mi koruyorsunuz?” diye sordu.

06 costal 5 scaled Ana Manşet

BAŞKAN HABERSİZ

Başkan Mustafa Demir’in yaptığı ve kafalarda soru işareti oluşturan “Nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan kum zambaklarını korumak hepimizin ortak görevi” paylaşımıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Özdağ, “Kum zambakları arasında hep evsel atıklar görüyoruz. Hava sıcaklığının 30-35 dereceyi gördüğü bu günlerde bakımı yapılmayan bir arazide kum zambakları çiçek açmış durumda. Değerli ve iklim kuraklığına dayanan kum zambakları bu zalimliğimize dayanamıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Demir attığı bir tweetle kum zambaklarının varlığı ile övünüyor. Başkanımız burayı görmedi galiba! Görse o övündüğü kum zambaklarının yaşama tutunmak için nasıl bir mücadele verdiğini anlardı” diye konuştu.

06 costal 4 scaled Ana Manşet

YOK EDİLİYOR

Çöp yığınından kum zambaklarının kurumaya başladığını belirten Özdağ, “Özellikle kent merkezinden Dereköy’e kadar olan bütün sahil şeridinin, doğal plajlarının, kumsalların ve kum zambaklarının yok edildiğini biliyoruz. Nadide kum zambaklarını yani doğal mirasımızı hak ettiği gibi koruyalım. Burası doğal plaj olarak Samsun halkına hizmet vermeye devam etsin ama bir taraftan da kum zambaklarının varlıklarını sürdürebilmelerine yardımcı olalım. Temizliği yapılmalı. Biz de uyarma, bilinçlendirme ve çalışmalara katılma anlamında üstümüze düşeni yaparız” ifadelerini kullandı.

06 costal 6 Ana Manşet

ZAMBAKLARLA DOLUYDU

Vatandaşlar ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Demir’e tepki gösterdi. Paylaşımlarda, “Taflan sahilleri kum zambaklarıyla doluydu. Ta ki Samsun Büyükşehir Belediyesi bir gün kamyon ve kepçeleriyle gelip o zambakların üzerine kayaları döküp araç yolu döşeyene kadar” ifadelerini kullandı.

06 costal 3 scaled Ana Manşet samsun kum zambaklari 5 agustos Ana Manşet

PARA CEZASI VAR

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nce nesli tükendiği için koruma altına alınan kum zambaklarının yerinden sökülmesi 63 bin lira yurtdışına kaçırılması halinde 120 bin lira para cezası var. Bilindiği gibi, Samsun Büyükşehir Belediyesi Alaçam sahillerinde temizleme yaparken, kum zambaklarını biçmişti.

06 costal 2 scaled Ana Manşet

06 costal 1 Ana Manşet

Merve İLHAN, Dilber BAHADIR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir