Yeni Nesil Köy Enstitülüler Derneği Samsun Şubesi ve Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi işbirliğinde panel düzenlendi

Samsun'da Yeni Nesil Köy Enstitülüler Derneği ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şubesi işbirliğinde düzenlenen panelde, enstitülerin işlev, kuruluş ve gelişimi ile kapanışına değin olan süreçler anlatıldı.


SÜRECİ ANLATTILAR

Samsun ZMO Yönetim Kurulu 2. Başkanı Bayzat'ın yönetiminde başlayan panel; Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği Başkanı Emin Kırbıyık açılış konuşması ile başlayan panelde konuklardan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof Dr. Berna Tunalı, enstitülerin kurulması, vizyonu, misyonu gelişmesi, süreçlerde yaşananlar ve anılardan oluşan bilgileri aktardı. İkinci panelist Ondokuz Mayıs Fen Edebiyat Fakültesi’nden Prof Dr. Hasan Aydın köy enstitülerinin kuruluşundaki felsefi yapıdan ve bu yapıya etki eden olayları, enstitülerin nihai süreçte kapanışı ile gelinen nokta arasındaki ilişkileri, diğer panelist Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof Dr. Zeki Acar ise enstitülerin Türk tarımına olan katkıları, köylünün aydınlanması ve eğitilmesine olan etkileşimlerini detaylı bir şekilde anlattı.

Samsun'da kenevir operasyonu! Samsun'da kenevir operasyonu!

köy-enstitüleri-samsun.jpg

ADETA RÖNTGENİ ÇEKİLDİ

Panel hakkında bilgi veren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Havva Yurdunuseven Bayzat, "Oldukça yüksek katılımlı panele ilgi ve alaka yüksek düzeyde gerçekleştirilmiş olup, köy enstitülerinin adeta röntgeni çekilerek tüm gerçek ve olaylar yalın bir biçimde sunulmuştur" dedi.

PLAKET VERİLDİ

Konuk konuşmacılardan emekli öğretmenler de panele katılım sağlayarak anılarını ve düşüncelerini paylaştı. Panelin sonunda bilgiler aktaran konuşmacılara plaket sunumu yapıldı.

Nejla KAYA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.