doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun’da Koronavirüs Alarmı! Can Kayıpları Arttı, Vali Dağlı Gençleri Uyardı

samsunda-korona-alarmi-1510
Daha Fazla Göster

Samsun’da Koronavirüs Alarmı! Can Kayıpları Arttı, Vali Dağlı Gençleri Uyardı Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, 35 yaş altı gençlerin aşılarını ertelemesi nedeniyle vaka sayılarının artmaya devam ettiğini söyledi

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı gibi yaş ortalaması artık gençlere doğru düştü. Maalesef 35 yaş altı gençlerimizin aşılarını ertelemesi nedeniyle, vaka sayılarımız artmaya devam ediyor. Bu gençlerimiz artık vakaların neredeyse yarısını oluşturur hale geldi” diyerek aşı çağrıda bulundu.

KRİTİK TABLOYU AÇIKLADI

Samsun’da 35 yaş altı her 10 gençten nedeyse 5’inin aşısını tamamlamamış olduğunu kaydeden Vali Dağlı, “Maalesef 35 yaş altı gençlerimizin aşılarını ertelemesi nedeniyle vaka sayılarımız artmaya devam ediyor ve bu gençlerimiz artık vakaların neredeyse yarısını oluşturur hale geldi. Aşısını tamamlamayan her gencimiz, sadece kendi hastalanmakla kalmıyor, bir istasyon gibi virüsü alıp, başkalarına bulaştırıyor, sevdiklerinin ve çevresindekilerin de hastalanmasına neden oluyor. Bu tablo da gençlerden büyüklere doğru yönelen yeni bir bulaş şeklinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu bulaş şekli nedeniyle son haftalarda 65 yaş üstü büyüklerimizde yaşadığımız can kayıplarımız maalesef arttı” dedi.

AİLELERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

“Can kayıplarının ve artan hasta sayısının önüne geçmemiz için, gençlerimizdeki aşılama oranını artırmamız gerekiyor” diyen Vali Dağlı, “Gençlerimizdeki aşı oranını artırma noktasında, sağlık ekiplerimizin yaşadığı en büyük sorun, aşıları aile onayıyla yapılabilen 12 – 17 yaş arası gençlerimizde, aşı onay sürecinin uzaması nedeniyle, aşı uygulamasının istenen hızda gerçekleştirilememesi. Bu noktada velilerimize ve ailelerimize büyük bir görev düşüyor” diye konuştu

DESTEK BEKLİYORUZ

Okullarda sürecin hızlandırılması için kaymakamlara gerekli talimatların verildiğini dile getiren Vali Dağlı, sözlerine şunları ekledi:

“İl Sağlık ve İl Milli Eğitim Müdürlerimiz de bu konuda koordineli olarak çalışıyor ve her türlü aşı talebini karşılamak için çalışma yürütüyorlar. İlçelerimizdeki vatandaşlarımızın da bu çalışmaya destek olmasını bekliyoruz. Gençlerimizin ve ailelerinin desteği olmadan bu yayılımı durdurmamız ve aşının koruyucu gücünü ilimizin her noktasına ulaştırmamız mümkün değil. Lütfen çocuklarımızın aşı onay işlemlerini tamamlayalım, aşılarını yaptıralım, okullarımız açık ve sevdiklerimiz sağlıklı kalsın.”

Merve İLHAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir