MERT IRMAĞI KENARINA KARPUZ DÖKÜLDÜ

İlkadım ilçesi Güzeldere Mahallesi'nde yol ve Mert Irmağı kenarına onlarca kapuz döküldü.

Dev turist gemisi 845 yolcusuyla Samsun'da Dev turist gemisi 845 yolcusuyla Samsun'da

VATANDAŞLARIN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Çevreye saçılan ve kirlilik oluşturan karpuzlar vatandaşların dikkatini çekti. Bunun üzerine yetkililer harekete geçti.

SAMSUN VALİLİĞİ TALİMAT VERDİ

Samsun Valiliği, İl Ticaret Müdürlüğüne konunun incelenmesi talimatını verdi. İl Ticaret Müdürü Kürşat Turpçu, karpuzların döküldüğü yere bizzat giderek incelemelerde bulundu.

İNCELEME SONUCU BELLİ OLDU

Yapılan incelemelerde, Adana'dan bir nakliye firmasının zincir markete karpuz getirdiği, hasarlı olanları ise yol ve ırmak kenarına döktüğü belirlendi. İl Ticaret Müdürlüğü, karpuzları getiren nakliye firmasını faturalardan tespit ederek konuyu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına iletti.

"ÇEVREYE ZARAR VERDİĞİ GÖRÜLMÜŞTÜR"

İl Ticaret Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Ticaret İl Müdürlüğü olarak, Samsun Büyükşehir Belediyemiz ile olay mahallinde gerekli inceleme yapılmıştır. İncelemelerde; olayın ulusal zincir marketlerimizden birine, Adana'da bulunan nakliye firması tarafından günlük olarak dökme usulü ile karpuz getirildiği bilgisi alınmıştır. Bunun üzerine de işletmenin depo ve lojistik müdürü ile birlikte olay mahallinde gerekli incelemelerde bulunulmuştur. Depo ve lojistik müdürü ile yapılan görüşmelerde, Mert Irmağı kenarına dökülen karpuzların işletme olarak kendileri tarafından kabul edilmeyen hasarlı karpuzlar olduğu, dökme işleminin de ilgili nakliye firması tarafından yapıldığı beyan edilmiştir. Olay mahallinde sadece kırık ve hasarlı karpuzların olmadığı, aynı zamanda nakliye esnasında karpuzların hasar görmemesi için kasaların içerisine konulan sap-saman altlıklarının da döküldüğü ve çevreye zarar verildiği görülmüştür. Bunun üzerine  işletmenin, nakliye firmasına ait gerekli bilgi ve belgele temin edilerek konu Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığımıza intikal ettirilmiştir" denildi.

CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, kendilerine böyle bir konunun intikal ettiğini ancak Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının ceza kesme yetkisinin bulunmadığını, Zabıta Daire Başkanlığının Kabahatler Kanunu'na göre ceza uyguladığını, ayrıca konunun İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne intikal ettirildiğini açıkladı.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü yetkilileri de Çevre Kanunu kapsamında gerekli cezai işlemi uygulayacaklarını bildirdi.

HABER AJANSI: İHA

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: İHA