doğa samsun surucu kursu duru
5s arslan bilgi

Samsun’da Hukuksuz Başkan! İsmi Var Ama…

samsun-hukuksuz-baskan-yeni
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Hukuksuz Başkan! İsmi Var Ama…Samsun SASKİ’de, Malatya’dan gelen sözleşmeli bir personelin, daire başkanı olarak göreve başlatılması hukuka aykırı bulundu

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ’de sözleşmeli olarak işe başlatılan bir kişinin yasalara aykırı olarak daire başkanlığı görevine atanması, kafaları karıştırdı. Makam odasının kapısında “daire başkanı” olarak ismi yazan sözleşmeli personelin yetkisi olmadığı için yerine başka bir daire başkanı belgeleri imzalıyor. Bu kişinin de diğer ayrıcalıklı personel gibi “özel kalem” statüsü ile memur yapılacağı öne sürüldü.

samsun hukuksuz baskan 6 temmuz 1 Foto Galeri samsun hukuksuz baskan 6 temmuz 2 Foto Galeri

GÖREVDEN ALINMIŞTI
Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ’de sözleşmeli personel sıfatıyla çalışırken, Tesisler Daire Başkanlığı’na getirilen Çevre Mühendisi Hilmi Akpınar, bir süre sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından atamadaki hukuksuzluk gerekçe gösterilerek görevden alındı. Malatya’da tartışma yaratan bu olay sonrası, Hilmi Akpınar ile aynı pozisyonda olan 3 personelin ihale ve harcamalara ilişkin imzaların hukuka aykırı olarak atıldığı ve bu nedenle haklarında soruşturma açılması istenmişti.

samsun hukuksuz baskan 6 temmuz 1 Foto Galeri

 

BAŞKASI İMZA ATIYOR

MASKİ’deki görevinden alındıktan sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ’de sözleşmeli olarak göreve başlatılan Çevre Mühendisi Hilmi Akpınar, MASKİ’de olduğu gibi daire başkanı yapıldı. Makam odasının kapısındaki tabelada, “Abone İşleri Daire Başkanı” olarak ismi geçen Hilmi Akpınar’ın pozisyonu yasalara uymadığı için imza işlemlerini onun yerine İlçe Hizmetleri Daire Başkanı Celal Şenaslan’ın gerçekleştirdiği öğrenildi.

KANUN YASAKLIYOR
Belediyelerde sözleşmeli olarak istihdam edilecek personelin unvanları belirtilmiş olup, bu unvanlar arasında yönetici kadroları bulunmamaktadır. Sözleşmeli personel olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi daire başkanın istihdamının olamayacağı belirtiliyor.

MEMUR YAPILACAK
Bu arada, çevre mühendisi Hilmi Akpınar’ın Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Yıldız ve diğerleri gibi özel kalem müdürlüğü statüsü üzerinden memur yapılacağı iddia edildi.

Merve İLHAN


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir