doğa calven cemre
       
5s dikey arslan bilgi

Samsun’da Hayallerine Yürüdüler!

samsun-hayal-27-haziran1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Hayallerine Yürüdüler!  ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik testleri bugün yapılıyor İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri saat 10.15’te başladı. 180 dakika sürecek sınav için adaylar hayallerine doğru yürüdü

Samsun’da, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) başladı. Aileler, bina dışında heyecanla bekledi.

samsun ayt 27 haziran 4 scaled Foto Galeri

YKS DÜNDÜ
YKS’nin ilk oturumu olan 135 dakikalık Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün yapıldı Üniversite hayallerini gerçekleştirmek için 2 milyon 607 bin 903 kişinin başvurduğu zorlu maratonda sınav salonlarında adaylar, dışarıda ise aileler ter döktü. Sınava girenler soruların uzunluğundan dert yandı. Her yıl olduğu gibi yine sınava geç kalanlar vardı. Saat 10.00’dan sonra sınav salonlarına gelenler içeri alınmadı, emekleri boşa gitti.

samsun ayt 27 haziran 1 scaled Foto Galeri

AYT’DE KAÇ SORU VAR
AYT’de “Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1” testi 40 sorudan oluşacak. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1’den 10, coğrafya-1’den 6 soru yanıtlayacak.AYT’nin “sosyal bilimler-2” testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak. Sosyal bilimler testinde tarih-2’den 11, coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer alacak. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde olacak.

samsun ayt 27 haziran 7 scaled Foto Galeri

YABANCI DİL TESTİ ÖĞLEDEN SONRA YAPILACAK

Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) de 27 Haziran’da 15.45’te başlayacak ve adaylara 120 dakika süre verilecek. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak sınavda toplam 80 soru yer alacak.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir