doğa yataks duru
       
5s arslan Mega Halı

Samsun’da O Parka Görkemli Açılış!

samsunda-o-parka-gorkemli-acilis
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da O Parka Görkemli Açılış! Samsun’un Atakum ilçesinde yapılan “Adige Kültür Parkı” görkemli bir törenle açıldı. Törende gençlerin Çerkes dansı gösterisi açılışa renk kattı.

Atakum Belediyesi ve Adige Kültür Derneği iş birliğiyle Atakum ilçesinde “Adige Kültür Parkı” açıldı. Açılış ilk olarak gençlerin Çerkes dansı yapması ile başladı. Herkes tarafından beğenilen gösteriden sonra kürsü konuşmalarına geçildi.

AW367640 01 scaled Ana Manşet

İlk olarak konuşmasını gerçekleştiren Adige Kültür Derneği Başkanı Hatice Özer, “Bugün 1864 yılında Anadolu’ya ayak basmış olan Çerkes sürgünlerinin çocukları olan bizler Adige Kültür Derneği ve Atakum Belediyesi iş birliği ile kurulmuş bulunan Adige Kültür Parkı’nın açılışı için toplanmış bulunuyoruz. Bununla birlikte olarak sivil toplum kuruluşu ve yerel yönetim iş birliğinin en güzel örneğini sergileyen Sayın Cemil Deveci’ye ve Necattin Demirtaş’a teşekkür ediyorum. Vefalı Samsun Çerkesleri bu jestinizi unutmayacaktır. 300 yıllık bir mücadelenin ardından Anadolu’ya gelen Çerkesler bağımsızlık savaşına katılıp savaşırken, diğer yandan farklı birikimleriyle ülkenin inşasında sosyal ekonomik ve kültürel katkılarda bulunmuşlardır. Tüm dünyaya savrulmuş olan Çerkesler için en kalabalık nüfusu barındıran Samsun önemli bir konuma sahiptir. Bu nedenle burada yapılan çalışmaların çok özel bir yeri olduğu bilinmelidir” dedi.

AW367640 03 scaled Ana Manşet

CİDDİ KATKILARI VAR

Akabinde konuşan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Bu coğrafyada en çok çile çeken, acı çeken Çerkesler. Onlar bizim yaklaşık 150 yıldır komşumuz, arkadaşımız, sırdaşımız, sevgilimiz, vatandaşımız. 19 Mayıs şehri, İlkadım kenti, ulusal Kurtuluş Savaşı’nın başkenti, bağımsızlık denildiğinde akla gelen ilk kent Samsun’dasınız. Çerkeslerin bir özelliği daha vardır. Çerkeslerin kadını bağımsızdır, özgürdür. Çerkes’in kadını erkeğine eşittir. Çerkes erkeklerde kadına ve çocuğa şiddet yoktur. Çerkeslerin benim barışçıl ve insan seven kimliğimde çok ciddi katkıları vardır. Ben sizin çocuklarınızım. Daha önceki günlerde Balkan Türkleri ile böyle bir etkinlik yapmıştık. Biliyorsunuz onlar da çok büyük acılar çektiler. Bu coğrafya, Anadolu coğrafyasının etrafı acılar coğrafyası. Biraz daha gür bir sesle biz barış istiyoruz, biz bu dünyada kardeşçe yaşamak istiyoruz, sesini yükseltmemiz gerekir. En gür seste sizden çıkmalı. Çünkü emperyalizmin, çünkü savaşın en büyük acısını, en büyük bedelini siz ödediniz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından konser verilerek program sonlandı.

AW367640 08 scaled Ana Manşet

AW367640 02 scaled Ana Manşet


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir