“Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Samsun Buluşması” etkinliğinde konuşan TSO Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz, "Biliyoruz ki, kadınlar güçlendikçe ekonomi iyileşecek, kadın girişimciliği yaygınlaştıkça ve kadın istihdamı da arttıkça ekonomik ve sosyal olarak güçleneceğiz" dedi.

BAŞARI HİKAYELERİNİ ANLATTILAR

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Samsun Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde, kadın girişimciliğinde fark oluşturmuş başarı hikayelerinin anlatılacağı, “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Samsun Buluşması” etkinliği, TSO M. Rifat Hisarcıklıoğlu Meclis Salonu’nda yapıldı. Etkinlikte kadın girişimciler başarı hikayelerini diğer kadınlarla paylaştı.

AKYÜZ'DEN DAYANIŞMA VURGUSU

Kadın girişimci sayısının artması ile ekonominin daha da iyi olacağını vurgulayan Samsun TSO Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Mihriban Akyüz şunları söyledi: “Kadınlar olarak sahip olduğumuz yeteneklerimizin, bakış açımızın, güçlü enerjimizin, daha iyi bir dönüşüme fayda sağlamaya muktedir olduğunun farkındayız. Kadın girişimci sayısı arttıkça kendimizi daha da sorumlu hissediyoruz. Tabii, kadın girişimciliğinin önündeki engellerin farkındayız. Özellikle finansa erişim, pazara erişim, network eksikliği, bilgiye erişim, yeterli mentörlük desteklerinin olmaması ve ilham verici rol modellerin çok tanıtılmaması gibi etkenler var. Kadınları sosyal ve ekonomik olarak güçlendirmeden girişimci yapamayız. Biliyoruz ki, kadınlar güçlendikçe ekonomi iyileşecek, kadın girişimciliği yaygınlaştıkça ve kadın istihdamı da arttıkça ekonomik ve sosyal olarak güçleneceğiz. Burada kritik olan kavram: dayanışma. Biz bugün kadın girişimciliğine ilişkin olarak 2000’li yılların başından daha farklı rakamlarla karşı karşıya geldiysek kadın girişimci topluluklarının payı çok büyük. Daha fazlasına vesile olmak için 'kadın kanının yurdudur' diyerek, en küçükten en büyüğüne tüm kadın girişimcilerin ve girişimci olmak isteyen kadınların yanında olmalıyız. Bilgimizi paylaşarak, mentörlük sağlayarak, finansa ve pazara erişimde destek olarak, kadın girişimci networkünü genişleterek ancak hedeflediğimiz seviyeye ulaşabiliriz." 

"GÜÇLÜ VE AZİMLİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

Ekonominin içerisinde daha çok kadın girişimci olması gerektiğini belirten Samsun TSO Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Tüfekçi ise, "Bizim medeniyetimiz kadın ve erkeğin birlikte mücadele edebilmesiyle inşa edilmiştir. Ülke nüfusumuzun yarısı kadın, bir diğer yarısı erkek. Ancak bu eşitlik kadınların ekonomik hayata katılımları bağlamında maalesef geçerli değil. Halbuki pek çok araştırma bir girişimcide olması gereken özellikleri şöyle sıralıyor; başarısızlığa rağmen vazgeçmemek, güven, kararlılık, risk yönetimi, değişimi fırsat olarak görmek, belirsizliğe karşı toleranslı olmak, detaylara önem verme ve mükemmeliyetçilik. Biz Türk kadının ne kadar güçlü, ne kadar azimli ve kararlı olduğunu biliyoruz. Biz bu gücü Nene Hatun’da da gördük, Sabiha Gökçen’de de ve şükranla andığımız daha nicelerinde. Bugün de bu güce inanmış ve fark oluşturan kadınların başarı hikayelerini dinledik" ifadelerini kullandı.
Etkinlik, katılımcılar ile konuşmacılar arasındaki soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.