doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun’da Eylem Planı Uygulanacak: Tarımda Büyük Hedef!

samsunda-55-buyuk-hedef-1211
Daha Fazla Göster

Samsun’da Eylem Planı Uygulanacak: Tarımda Büyük Hedef! Samsun’da 55 hedef üzerine çalışması yapılan ‘Samsun İli Tarımsal Eylem Planı’nın da kentin tarımsal üretim ve kalkınmasında gelecek vizyonu ortaya kondu

Samsun’da tanıtımı yapılan tarım başta olmak üzere, gıda su ürünleri ve hayvansal üretimde 55 hedef barından ‘Samsun İli Tarımsal Eylem Planı’nda kalkınma vurgusu yapıldı

WhatsApp Image 2021 11 12 at 18.09.03 Ana Manşet

GÖNÜL BİRLİĞİ VURGUSU

Gıda ve tarımsal sanayiye yönelik projelerle yatırımcıya ışık tutacak çalışmaların bulunduğu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Samsun İli Tarımsal Eylem Planı ‘Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan toplantıyla tanıtıldı. Toplantıda konuşan Samsun Vali Vekili Şevket Cinbir, “Karamsarlığa gerek yok. Gelecek çok güzel olacak. Ufka bakmamız lazım. Geleceğe odaklanmamız, hedefleri iyi belirlememiz, planlarımızı iyi yapmamız lazım. Çiftçisinden mühendisine, muhtarından valisine, meclis üyesinden milletvekiline herkesin bu noktada gönül birliği yapmak durumundadır. Bu anlayışla hayatımızı kazanmaya ülkenin potansiyelini harekete geçirip çabamızı sürdürürsek o zaman Atatürk’ün bu millete hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacak bir millet olabileceğiz. Olabileceğimize de inanıyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2021 11 12 at 18.09.03 1 Ana Manşet

“SAMSUN KARADENİZ’İN ÜSSÜ”

Samsun’un önemli bir tarım potansiyeline sahip olduğunu belirten AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, “Son 17 yılda hayvansal üretim değeri yaklaşık 8 kat, bitkisel üretim değeri de 5 kat artan Samsunumuz yaklaşık 8 milyar liralık üretim değeriyle Karadeniz Bölgesi’nin üssüdür. Samsun bitkisel üretim değeriyle Türkiye’de 11.sırada, canlı hayvan değeriyle 21.sırada hayvansal ürünler değeriyle 23.sıradadır. Bu anlamda Samsun Türkiye’de ön sıralarda yer almaktadır. Kaynaklarının etkin kullanımı, mevcut enerjinin hedeflere yönlendirilmesi ve hesap verilebilirlik açısından planlama çok önemlidir. Biz de bu eylem planının hayata geçmesi için birlik ve beraberlikle çalışmaya söz veriyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2021 11 12 at 18.09.06 Ana Manşet

“GEREKEN DEĞER VERİLMELİ”

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, kalkınma planlarının daha uzun vadeli olması gerektiğinin altını çizerek, “Samsun, dünyanın ve Türkiye’nin en şanslı illerinden biri. Tarımda alt yapı sulamalarına gereken değeri vermesek verimi de bekleyemeyiz. Barajlarımız iyi kullanılmıyor. Biz karı yüksek ihtiyaç duyduğumuz ürünlere yönelmek durumundayız. Çarşamba ve Bafra’daki sebze üretimi yeteri destek almıyor. Soğuk hava depoları gibi dondurulmuş ürünlerin olacağı tesisler olmalıdır. Sebze tohumlarımızın birçoğunu ithal ediyoruz. Üniversitelerimiz bu konuda öncülük etmelidir. Bunları yapamadığımız sürece tarımda kalkınma hamlesini yapma şansımız yoktur” dedi.

WhatsApp Image 2021 11 12 at 18.09.06 2 Ana Manşet

“ÇİFTÇİMİZ BİZE GÜVENSİN”

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Sağlam ise şunları söyledi: Yaklaşık 9 milyarlık tarımsal üretim değeri Samsun için yeterli değil. Bu yüzden bu eylem planını yaptık. Amacımız çiftçimizin birim alanından daha fazla ürün kazandırmak, mevcut kısıtlı olan kuraklığın baş gösterdiği aşamada neler yapabiliriz? Tarımsal inovasyon ve sanayide neler yapabiliriz? 55 hedef içine bunları koyduk. Sadece fındığı üretim dışarı satmak değil, bunun hem inovasyonunu hem de tarımsal sanayisini yapmak bize kazandıracaktır. Biz bu çalışmayı masa başında yapmadık. Pandemi döneminde 17 ilçenin tamamını inceledik. Yaklaşık bin 200 kişi bu çalışmanın içinde yer aldı. Çiftçilerimiz bize güvenin. Ekiplerimize güvenin. Dertlerinize inşallah çare olacağız. Güveninizi inşallah boşa çıkarmayız.

WhatsApp Image 2021 11 12 at 18.09.05 1 Ana Manşet

YOĞUN KATILIM

Toplantıya AK Parti Samsun İl Başkanı Av. Ersan Aksu, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel’in yanı sıra Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, TUYAP Samsun Bölge Müdürü Oğuzhan Çamaş, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ali Korkmaz, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Bülent Turan, ilçe ziraat odalar başkanları ve üreticiler katıldı.

Dilber BAHADIR

WhatsApp Image 2021 11 12 at 18.09.04 1 Ana Manşet WhatsApp Image 2021 11 12 at 18.09.04 Ana Manşet WhatsApp Image 2021 11 12 at 18.09.05 Ana Manşet

WhatsApp Image 2021 11 12 at 18.09.06 1 Ana Manşet

DAHA FAZLA SAMSUN HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ SAMSUN HABER

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir