doğa yataks cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun’da Ev Sahiplerinin Kira Artışı Oyunu ‘Zamla Baskı Yapıp Çıkaramaz’

Samsun'da-Ev-Sahiplerinin-Kira-Artışı-Oyunu
Daha Fazla Göster

Samsun’da Ev Sahiplerinin Kira Artışı Oyunu ‘Zamla Baskı Yapıp Çıkaramaz’ SATEM Başkanı Mevlüt Oral, TEFE-TÜFE oranı dışında ev sahiplerinin yüksek miktarda kira zammı isteyerek kiracılara ‘evden çık’ baskısı yaptığını bunun doğru olmadığını söyledi

Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, evlerini yükselen rakamlardan kiraya vermek isteyen ev sahipleri mevcut kiracılara evden çıkmaları yönünde baskı yaptığını belirterek, “Ev sahiplerinin TÜFE-TÜFE ortalaması dışında zamla baskı yapıp çıkaramaz” dedi.

Samsunda Ev Sahiplerinin Kira Artisi Oyunu Zamla Baski Yapip Cikaramaz 1 Ana Manşet

‘EVDEN ÇIK’ BASKISI
Türkiye’ nin birçok yerinde olduğu gibi Samsun’da konut fiyatlarına gelen zam haberlerinin ardından ev sahiplerinin 2-3 katı fiyata dairelerini kiraya vermeyi istedikleri ve mevcut kiracılardan yüksek oranlarda zam isteyip ‘evden çık’ baskısı yapıldığı iddia edildi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, TEFE-TÜFE oranının dışında zam yapılamayacağını söyledi.

Samsunda Ev Sahiplerinin Kira Artisi Oyunu Zamla Baski Yapip Cikaramaz 2 Ana Manşet

3 YIL KİRAYA VEREMEZ
Mülk sahipleri TEFE-TÜFE’ye kirayı artırabilir. Yıllık anlaşmanın dışında kafasına göre bir kira artışı yapamaz” diyen Oral, ” Kiracıyı ya da zamla baskı yapıp evden çıkaramaz. Kendisi ya da birinci derece yakınlarının kullanması gerekiyorsa mahkemeye verir. Kazanırsa 6 ay içinde kiracı evden çıkar. Avukat masraflarını da kiracı öder ama bu durumda da mülk sahibi konutunu 3 yıl boyunca kiraya veremez. Örneğin 850 lira bir kira bedeli ödeniyorsa TEFE-TÜFE oranına göre zam yapılmalıdır. Buda yaklaşık bin liraya tekabül ediyor. Bunun dışında bir rakam talep edemez. Mülk sahibi yargı yolu ile kiracıyı tahliye ettirmek isterse o zaman ancak bu yönde bir haklı sebebi veya tahliye davası hakkı var ise dava yolu ile yapabilir. Bunun dışında kiracıyı tahliye ettiremez. Kendi imkanlarıyla tahliye etmeye kalkarsa bu hareket Ceza Hukuku anlamında bir suç teşkil eder.”

Dilber BAHADIR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir