doğa samsun surucu kursu cemre
       
5s dikey akın bilgi

Samsun’da Esnaf Odaları Başkanları O Kararı Olumlu Buldu, Ancak…

esnaf-odasi-baskanlari-o-karari-degerlendirdi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Esnaf Odaları Başkanları O Kararı Olumlu Buldu, Ancak… Samsun’da esnaf odaları başkanları 1 Temmuz’da kısıtlamaların kalkması kararını olumlu bulduklarını fakat esnafın toparlanabilmesi için desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti

Samsun’da esnaf odaları başkanları 1 Temmuz’da kısıtlamaların kalkmasıyla yaz sezonundan umutlu olduklarını, ancak esnafın ayakta kalabilmesi için, uzun vadeli düşük faizli kredi desteğinin şart olduğunu dile getirdi.

KARARI OLUMLU BULDUK

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler, Samsun Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı ile Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek ve Samsun Yabancılar Çarşısı Derneği Başkanı Alaaddin Sayın, pandemide esnafın ayakta kalma mücadelesi verdiğini, 1 Temmuz’da kısıtlamaların kalkması kararını olumlu bulduklarını ve işlerin artmasını umut ettiklerini söyledi.

eyub guler Ana Manşet

ESKİYE DÖNMEMİZ LAZIM

“Çok uzun bir aradan sonra inşallah esnaf rahat bir nefes alacak” diyen SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, “İşyerlerinin faaliyete geçmesiyle birlikte piyasada bir canlanma olacak ve birçok insan da evine ekmek götürme fırsatı bulacak. Ayrıca düğün alışverişleri piyasaya can suyu olacak. İnşallah eski günleri unutmuş olacağız. Bizim bir an önce eskiye dönmemiz lazım. Çünkü ülkenin can damarı esnaf, ciddi sıkıntılar çekti. Bunun için de esnafa destek sürdürülmeli. İşlerin yoluna koyulması esnaf ve sanatkarımızın ayakta kalması ancak desteklerle mümkündür.

ismail balci Ana Manşet

FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ

Samsun Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı esnafa kredi desteğinin verilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Yasakların kalkması bizi çok mutlu etti. Esnafın işletmesine, ailesine ve devletine olan yükümlülüklerini yerine getirememe gibi sıkıntıları, birikmiş borçları var. Kısıtlamaların kalkmasıyla bu sıkıntıların aşılması mümkün değil. O yüzden ciddi sıkıntı yaşayan esnafımıza faizsiz KOSGEB kredisi verilmeli. Bu da 3 yıl ödemesiz eşit şekilde yapılmalı. Esnaf kendine geldikten sonra ki 1,5 yıllık hasar ancak 3 yılda toparlanır. Hasarların onarılması için de esnafa destek şart. Bu mikrop bitmiş değil. Bu nedenle herkesin kendi ve müşteri müşterilerin sağlığı için kurallara muhakkak uyalım” ifadelerini kullandı.

metin sinecek Ana Manşet

ESNAF, ÜLKENİN ŞAH DAMARI

Kararı olumlu bulduklarını ancak hükümetten beklentileri olduğunu ifade eden Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, “Herkesin eksikleri ve borçları var. Bu yüzden kredilerin yeniden limitleri artırılıp, faizlerin düşürülerek destek olunmasından yanayız. En azından esnafımız bayram arası bir nebze de olsa nefes alabilir. Esnafın toparlanması için 1,5 yıla ihtiyacı var. İnşallah tekrar bir kapanma olmazsa esnafın ayakta durma şansı olur. Herkesin kurallara uymasını, esnafa destek olmak adına vatandaşların küçük esnaftan alışveriş yapmasını istiyoruz. Çünkü küçük esnaf bu ülkenin şah damarı, çarkı döndürecek dişlisi ve mihenk taşıdır. Küçük esnaf büyüsün esnaf gülsün” diye konuştu.

alaiddin sayin scaled Ana Manşet

TELAFİSİ 1,5 YIL SÜRER

Turist beklediklerini kaydeden Samsun Yabancılar Çarşısı Derneği Başkanı Alaaddin Sayın ise şunları söyledi: “Bizim en çok iş yaptığımız günler hafta sonlarıydı. İnşallah 1 Temmuz’dan sonra kısıtlamaların kalkması ve yabancı turistlerin şehrimize gelmesiyle, satış yapabileceğimizi düşünüyoruz. Turistlerde gelmeye başladı ağırlıklı olarak, Rus turistleri de görmeye başladık. Almanya, Fransa ve Hollanda’dan da misafirlerimiz geliyor. Beklentimiz henüz karşılanmış değil, ama evimize ekmek götürebildiğimiz için seviniyoruz. Eski o özlediğimiz günlere dönmek için aşılanma çok önemli. Pazarımız 100 gün kapalı kaldı. Telafisi 1 seneyi aşar. Kısa sürede tedavi olamayız.”

Dilber BAHADIR


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir