Samsun’da Esnaf Odası Başkanlarından Talep Var

Samsun'da Esnaf Oda Başkanlarından Talep Var
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Esnaf Odası Başkanlarından Talep Var Samsun’da esnaf odası başkanları, aylardır kapalı olan iş yerlerinin açılması kararından memnun olduklarını belirterek, dükkanların kapanış saatinin çok erken olduğunu kaydetti.

 

Samsun’da esnaf odalarının başkanları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından, aylar sonra müşteri ağırlamaya başlayan iş yerlerinin faaliyete geçmesinin sevindirici olduğunu fakat saat kısıtlamasının en erken 23.00’a kadar uzatılması gerektiğini söyledi.

02 baskanlar 2 Foto Galeri

BAŞKANLARIN TALEPLERİ VAR
Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, özellikle kahvehanelerdeki oyun yasaklarının kalkması gerektiğini, Samsun Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, restoran ve kafeler için saat kısıtlamasının 23.00’e kadar uzatılmasını talep ettiklerini, Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan ise; açılmanın esnafa can suyu olacağını ifade etti.

SAAT KISITLAMASI DEĞİŞMELİ
Saat kısıtlamalarında değişiklik yapılması gerektiğini belirten SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, “Bu güzel bir başlangıç, ileride daha da rahatlayacağımızı gösterir. Bir dahaki ayın başın kısıtlamaların tamamen kalktığını görmüş olacağız bu gidişata göre. Hep kapalıydık. Bu kısıtlamaların kaldırılması bizi memnun etti. Saat kısıtlaması kötü restorantlar için. Saat 21.00 çok erken. Hiç olmazsa saat 23.00 olmalıydı. Kapanışın saat 23.00 olmasını bekliyoruz. Kahvanelerin de işlevleri belli. İşlevsiz açılmaları hiçbir şeye yaramadı. Artık bu oyun yasaklarının da kalkmasını istiyoruz. Esnaf kısa sürede toparlanamaz. Açılmak, bir miktar işe sahip çıkmak güzel bir olay. Esnaf ve sanatkar için hayırlı olsun” dedi.

02 baskanlar Foto Galeri

KREDİ VERİLMESİ LAZIM
Esnafa faizsiz kredi verilmesi gerektiğini belirten Samsun Lokantacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, “Açılmayı doğru buluyoruz, ama kapanma saatinin 21.00 olmasını doğru bulmuyoruz. Çünkü saat 21.00’den sonra lokantalarda hastası olan, yolcu, misafir yemek yiyor. 21.00’den sonra da risk oranı daha artacak diye birşey de söz konusu değil. Paket servis sınırlamasının da 00.00 olmasını doğru bulmuyoruz. 1,5 senedir iş yapılamadı, biraz çalışsın insanlar. Esnafın çok kısa sürede toparlanabilmesi için, devlete mutlaka destek vermesi lazım. Faizsiz kredi vermesi lazım ki esnafımız çarkı döndürebilsin. Saat kısıtlamaları doğru değil, esnafa mutlaka faizsiz kredi verilmesi gerekiyor, bunları bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

02 baskanlar Foto Galeri

CAN SUYU OLUR
Esnafın almış olduğu kredileri ödeyebilmesi için açılmanın iyi olacağını ifade eden Samsun Berberler Odası Başkanı Zabit Pilan ise şunları söyledi, “Esnaf bir nebze de almış olduğu kredileri hiç olmazsa zamanında ödemeye çalışır. Lokantıcıya, kahveciye, berbere herkese kredi vermişiz. O anlamda açılması iyi oldu. Açılmışken de mesafeye, hijyene dikkat edilmesi lazım. Esnafımız bu olaya alıştı, bundan sonra da dikkat eder. Berberler zaten devam ediyor, genel durumlarda bir cumartesi günü açıldı. Berberlerin hijyenik anlamda hiçbir sıkıntısı yok. Kredi verdiğimiz esnaflar sürekli kapalıydı, kahvecisi, lokantacısı, restorantıcısı. Çok kredi vermiştik, en azından bu durum can suyu olur. Hareket olmuş olur.”

02 baskanlar 2 Foto Galeri

Dilber BAHADIR


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir