Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi tarafından ‘İşitme Engelliler Haftası’ etkinliği gerçekleştirildi. Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Doğukan Özdemir, bölüm doktorları ve Tıp Fakültesi bölümü öğrencileri, hastane lobisinde bir stant kurarak, vatandaşları işitmenin önemine karşı bilgilendirdi. İşitme testlerinin yapıldığı etkinlikte görünür ve ileri derecede işitme kaybı yaşayan kişilere biyonik kulak (koklear implant) ameliyatı hakkında bilgi verildi.

"KALICI ÇÖZÜM SUNULUYOR"

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Doğukan Özdemir, toplumun işitme bilincini artırmak amacıyla stant açtıklarını belirtti. Özdemir, “İşitme bozukluğu olan bireyler için biyonik kulak ameliyatı sayesinde işitme yetilerini tamamen geri kazanabilirler. Yeni doğan bebekler, doğmuş oldukları kliniklerde işitme tarama testine tabi tutulur ve gerekli görülürse bu ameliyat uygulanır. Bu sayede, işitme sorunu yaşayan çocuklar, yaşıtları gibi duyabilir hale gelir ve normal yaşamlarına devam edebilirler” diye konuştu.

KBB Araştırma Görevlisi Dr. Levent Ay ise işitme kaybının çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde farklı zorluklara neden olabileceğine dikkat çekti. Ay, “İşitme kaybı şüphesi olan kişiler, en yakın kulak burun boğaz uzmanına başvurmalıdır. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda uygun tedavi yöntemleri belirlenir. Çocuklarda ise işitme kaybı doğumdan sonra tespit edilirse, gerekli tedaviler uygulanır ve biyonik kulak ameliyatı gibi çözümlerle işitme yetileri geri kazandırılır” ifadelerine yer verildi. 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.