Samsun’da Çiftçi Mağdur! Bir Tarafta Ceza Karmaşası, Diğer Tarafta Çürüyen Mahsul…

samsunda-ciftci-magdur-6545a
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Çiftçi Mağdur! Bir Tarafta Ceza Karmaşası, Diğer Tarafta Çürüyen Mahsul…  Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü ve Pazarcılar ve Manavcılar Odası Başkanı Muhammet Yazıcı,  sebze ve meyvelerin üreticinin elinde kaldığını, belge karmaşası nedeniyle de çiftçinin bunaldığını söyledi

Samsun’da tam kapanma nedeniyle semt pazarlarının kurulmamasından dolayı, tarlada yetiştirilen sebze ve meyveler üreticinin elinde kaldı. Mahsullerin çürüdüğünü kaydeden Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü ve Pazarcılar ve Manavcılar Odası Başkanı Muhammet Yazıcı, “Bizi bunalttılar. Gerçekten mağdur olduk” dedi.

05 pazar 2 scaled Ana Manşet

MAĞDUR OLDUK

Mağduriyet yaşandığını kaydeden Başkan Tütüncü, “Marketlere ürünlerini veren biraz rahat ediyor ama çiftçinin ıspanağı, marulu soğanı ve sütü elinde kaldı. Pazara zaten indiremiyor. Çiftçi çok bunaldı. İçişleri Bakanlığı, ‘çiftçi kayıt sistemi belgesi’ veya ‘Çiftçi Belgesi’ni ibraz eden çiftçilerin, ayrıca ‘çalışma izni görev belgesi’ almalarına gerek olmadığını açıkladı. Buna rağmen Vezirköprü’de çiftçimize tarlada çalışırken ceza yazmışlar. Zaten zor günler geçiriyoruz. Çiftçi gerçekten mağdur oldu. Elinde çiftçi belgesi olanlara lütfen müsaade etsinler. Güzergahın dışına çıkıyorsa tamam ama güzergahının dışına çıkmayan çiftçimize de müsaade etsinler” diye konuştu.

05 pazar 1 Ana Manşet

ÜRÜNLER ÇÜRÜDÜ

Başkan Yazıcı, tam kapanma nedeniyle semt pazarlarının açılmamasının vatandaşlar ve üretici açısından iyi olmadığını belirterek, “Pazarcı arkadaşlarımız çok sıkıntı çekiyor. Elinde malı çürüyen, zarar eden birçok arkadaşımız var. Ciddi anlamda zarar ettiler. Çünkü çok mal kaldı. Tam kapanma kararı alınırken bizi de düşünmelilerdi. Çünkü AVM’lerde koronavirüs tehlikesi daha fazla iken biz açık alanda satış yapmamıza, kurallara uymamıza rağmen mağdur olduk.” dedi.

Dilber BAHADIR

 

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir