doğa samsun surucu kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Samsun’da “Cennet, Cehenneme Dönmesin” Çağrısı!

samsunda-cennet-cehenneme-donmesin-cagrisi
Daha Fazla Göster

Samsun’da “Cennet, Cehenneme Dönmesin” Çağrısı! KAYHAF 2. Başkanı Serhat Çelebioğlu, Kızılırmak Deltası’nda çakal, tilki ve domuz popülasyonunun artmasıyla, hastalıkların baş göstereceğini öne sürerek, deltanın tehlike altında olduğunu söyledi

Karadeniz Av Yaban Hayatı Avcılık Federasyonu (KAYHAF) 2. Başkanı Serhat Çelebioğlu, Kızılırmak Deltası’nda yöre üreticilerinin çakal saldırıları yüzünden yılda 300 malağın telef olduğunu öne sürmesi ile ilgili, “Korumacılık adı altında deltayı hızla yok edeceğiz. Delta kotalı avcılığa açılmalı” dedi.

19 avcilar 2 scaled Ana Manşet

BÜYÜKŞEHİR DİNLEMEDİ

Çelebioğlu, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki malaklara yönelik gerçekleşen çakal saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çelebioğlu, “Deltada avcılığın yasaklanması kararı ile ilgili sadece çevreci ve hayvansever STK’ların söylemlerini dikkate alan, başta Büyükşehir Belediyesi’nin kulaklarını avcılara tıkanmasının sonucunda geldiğimiz sürecin bu minvalde olması kaçınılmaz sondur. İşin içinden çıkamayan yerel yönetimler, bakanlığı devreye sokarak ‘Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’nu kurdular ve deltanın sit alanı olması için tüm yetki onlara geçti. Federasyon olarak bu kararın doğuracağı olumsuzlukları anlattık. Dinleyen olsa da dikkate alan yine olmadı. Avcılık dengedir” diye konuştu.

19 avcilar 1 scaled Ana Manşet

YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ

“Ekolojik dengenin sağlanmasında en önemli rolü avcılar üstlenmiştir. Çünkü planlı ve kotalı avcılık zarar vermez” diyen Başkan Çelebioğlu, şunları söyledi: “Çakal, kuduz taşıyıcıdır. Sadece malaklara zarar vermiyor, yumurtlayan kuş türlerine de zarar veriyor. Çoğalan tilki ve domuz nesli de doğal dengeyi riske atıyor. Domuz aşırı derecede üreyen bir hayvan olup şap ve şarbon hastalıklarının yayılmasına etkendir. Yani delta, hastalıklar yüzünden karantinaya dahi alınabilir. Sakarmete, ördek, kaz da pirinç tarlalarına zarar veriyor. Üretim de tehlikede. Bu noktada şikayetler her geçen gün artıyor. Zira üreticiler çakallardan muzdarip olmasa kimsenin deltanın kabusa dönüştüğünden haberi olmayacaktı. Akıbeti belli olan yolda hızla yüründü. Kızılırmak Deltası’nın batı yakası da artık avcılığa kapatıldı. O bölgeyi de aynı sorunlar bekliyor. Korumacılık adı altında deltayı hızla yok edeceğiz. Cennet, cehenneme dönüyor. Umarım bu yanlıştan bir an önce dönülür.”

WhatsApp Image 2021 08 19 at 21.51.59 Ana Manşet

Dilber BAHADIR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir