Samsun Çarşamba’da Endişeli Bekleyiş!

samsun-carsamba-ovası-uretım-endısesı-1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun Çarşamba’da Endişeli Bekleyiş! Samsun’da Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Büyük Ova’da sebze üretiminde gerileme olduğunu açıkladı

Samsun’da Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Türkiye’nin en verimli ovalarından biri olan Çarşamba Ovası’nda dikkat çeken ürünün fındık olduğunu ve sebze üretiminde gerileme yaşandığını dile getirdi.

AW319879 01 Ana Manşet

HER YIL DÜŞÜYOR
Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde yetiştirilen ürünlere ilişkin bilgiler veren Aydemir, “Çarşamba Ovası’nda fındık ve kivinin dikimi gün geçtikçe artıyor. Boş alanlarda devamlı fındık ve kivi dikiminden dolayı sebze dikim alanları her yıl düşüş yaşanıyor” dedi.

AW319879 03 scaled Ana Manşet

KİVİ ÜRETİMİ ARTIYOR

Başkan Aydemir, “İlçenin geneline baktığımızda fındığın fazla olduğunu görüyoruz. Kivi de son dönemde artarak devam ediyor” diye konuştu.

AW319879 02 scaled Ana Manşet

MEYVE DE AZ YETİŞİYOR
Diğer ürünlerin alanda ne kadar yetiştirildiği noktasında değerlendirmelerde bulunan Başkan Aydemir, şunları söyledi: “Fasulye çeşitlerinden, barbunya, taze, boncuk, Ayşe kadın. Biber çeşitlerinden, dolma, çarliston, kapya, salçalık, turşuluk, üçburun. Domates çeşitleri, salkım, sefirah, sakalık, hıyar, ıspanak, brokoli, kabak, karnabahar, karpuz, karpuz, kavun, lahana, marul, maydanoz, patlıcan, pazı, pırasa, roka, sarımsak, soğan yetiştirilen alanlar 10 bin 216 dekarlık bir alandır. Arpa, ayçiçeği, buğday, çeltik, mısır (dane, silaj), ryegrass( süt otu), soya, şeker pancarı, tritikale, yem bezelyesi, yonca, yulaf 75 bin 935 dekarlık bir alanda yer alırken armut, ayva, ceviz, çilek, elma, erik, kiraz, kivi, mantar, nektarin, salep, şeftali, Trabzon hurması ise 6 bin 202 dekarlık bir alanda yetiştiriliyor.”


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir