doğa samsun surucu kursu cemre
       
5s akın Mega Halı

Samsun’da Burada Bir Zamanlar Balık Tutuluyordu! Şimdi İse…

samsun-baraj-mansett
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Burada Bir Zamanlar Balık Tutuluyordu! Şimdi İse… Samsun’un Vezirköprü İlçesi’nde bir zamanlar balık tutulan baraj şimdi tarım arazisine döndü

Samsun’un Vezirköprü İlçesi’nde gövde hacmi ile Türkiye’nin en büyük 3. barajı olma özelliğini taşıyan Altınkaya Barajı’nda kuraklığın etkisiyle zamanla sular çekildi. Suların çekildiği alanda ise şimdi tarım ve hayvancılık yapılıyor.

 

samsun baraj 5 temuuz 2 Foto Galerisamsun baraj 5 temuuz 3 Foto Galeri

ÇİFTÇİ FIRSAT BİLDİ
Samsun’un Vezirköprü İlçesi’nde bulunan Altınkaya Barajı zamanla kuraklığın etkisiyle suyun aktığı yatak küçüldü. Bu durumu fırsat bilen çevredeki çiftçiler ise bir zamanlar balıkların yüzdüğü yerde tarım yapmaya başladı. Genellikle mısır, buğday, ayçiçeği gibi ürünlerin yetiştiği barajın çevresinde hayvanlar bile otlamaya başladı. Havandan görüntülen baraj ve çevresi, halı desenlerini andıran görüntüleri ortaya çıkardı.

samsun baraj 5 temuuz 4 Foto Galeri

KURAKLIK ÇEKİLİYOR
Vezirköprü Karanar Mahallesi sakinlerinden Recep Balcı, “Gördüğünüz gibi baraj çok alçaldı. Kuraklık çekmekteyiz. Alçalan yerlerde ise silajlık mısırlar, buğday gibi tarım ürünleri yetişiyor. Bu barajın yükselmesi için elimizden geleni yapmamız gerekiyor” dedi.

samsun baraj 5 temuuz 1 Foto Galeri

 

 

 

Mahalle sakini Süleyman Çelebi ise “Su yolun kenarına kadar geliyordu. Şimdi aşağıya kadar çekildi. Vatandaş baraj çekildi diye ekim yaptı. Zaman zaman su basıyor, ondan da zarar görüyor. Aşağı yerlerde hayvanlar var” diye konuştu.
Bu sene mevsimin yağışlı geçmesi dolayısıyla barajın normal seviyesinde olduğu öğrenildi.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir