HAYTAP İl Temsilcisi ve Acısız Kesim Temsilcisi Gül Turan, Samsun'da ilk kez Vezirköprü ilçesinde acısız hayvan kesimini başlattıklarını duyurdu. 

BÜTÜN İLÇELERİMİZ TALİP OLSUN

Turan Samsun'da bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, "Vezirköprü mezbahasında acısız kesimi başlattık. Gerekli eğitimler verildi. Küçük hayvan bayıltıcı aletle artık ilçedeki kesimler acısız olarak yapılacak. Bütün ilçelerin talip olmasını bekliyoruz" dedi.

DİNİ AÇIDAN SAKINCA YOK

Eyes on Animals Hayvan Refahı Müfettişi Asalet Sancaktaroğlu ise küçük bir mekanizmayla 2 saniyede acısız bir şekilde hayvanın bayıltıldığını ve kesime hazır getirildiğini belirterek, "Boğazından kesilen hayvan en az iki dakika, kan akışı normal yürümezse 10 dakikaya kadar acı çekebilir. Bu aletle hem iş güvenliği açısından hem de hayvanın acı hissetmemesi açısından 2 saniyede işi bitiriyorsunuz. Bütün islam alimleri bu aleti destekliyorlar. Dini açıdan da hiçbir sakıncası yok" diye konuştu.

İYİ ŞARTLARDA YAŞAM HAKLARI VAR

Ayrıca Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı'nın da katıldığı bir programla Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin açılışı yapıldı. 
Vali Dağlı, sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda yaşama hakkı olduğuna dikkat çekerek, "Açılışını yaptığımız ve ilimizin dördüncü Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi olan bu tesis de bütün paydaşlarla yapılan ortak bir çalışmanın ürünüdür." dedi. Tesisin sadece Vezirköprü ilçesine değil bölgenin tamamına hizmet verecek şekilde planlandığını dile getiren Vali Dağlı, 6 dekar alan üzerine kurulu bu bakımevinde sokak hayvanları için koruma tedavisi, kısırlaştırma, bakım ve beslenme hizmeti verileceğini belirterek, tesisin hizmete alınmasında emeği geçen bütün paydaşlara teşekkür etti.

Bora Kara

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN