Samsun’da belediyeye bağlı barınakta hayvanlara zulüm iddiası

hayvanlara zulüm iddiası
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da belediyeye bağlı barınakta hayvanlara zulüm iddiası KİHAYKO Samsun İl Temsilcisi Birol Benuğur, Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı ‘Sokak Hayvanları Barınağının’ toplama kampına çevrildiğini öne sürdü.

Kimsesiz Hayvanları ve Doğa Koruma Derneği Samsun İl Temsilcisi Birol Benuğur, Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı ‘Sokak Hayvanları Barınağı’nın durumunun içler açısı halde olduğunu belirterek, “Başkan Mustafa Demir, bu zulümler son bulsun artık. Bu canlar karın, yağmurun ve güneşin altında telef oluyorlar” dedi.

zulum1 Ana Manşet

‘POZ VERMEKLE OLMUYOR’
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından İlkadım İlçesi Çatkaya Köyünde kurulan sokak hayvanları barınağı ile ilgili KİHAYKO Samsun İl Temsilcisi Birol Benuğur, Belediye Başkanı Mustafa Demir’e tepki gösterdi. Benuğur, Başkan Demir’e, ‘Hayvan severlik makam’da kediyle poz vererek olunmuyor’ diyerek, Sokak Hayvanları Barınağının durumunun içler acısı olduğunu belirtti.

zulum2 Ana Manşet

‘YUVALARDA HAPSOLDULAR’
Barınağın içerisinde aylar öncesinden çalışma başlatıldığını fakat pandemi bahanesiyle bir türlü bitirilemediğini belirten Benuğur, “Büyükşehir Belediyesi barınak içerisinde sokak hayvanlarının bulunduğu alanın üstünün kapatılarak kışın yağmur ve kardan yazın ise güneşten korunmaları için bir çalışma başlatıldı. Fakat bu çalışma nedense aylardır sürmesine rağmen bitirilemedi. Kışın soğuk havalarda ve özellikle kar ve yağmur yağdığında sokak hayvanları kendilerine ayrılan yuvalarda adeta hapsoldular. Havaların ısınması ile güneş altında adeta yanıp kavrulacak olan hayvanlara bir gölgelik yapmaktan acil bir yönetimle karşı karşıyayız. Başkan Mustafa Demir, bu zulümler son bulsun artık. Bu canlar karın, yağmurun ve güneşin altında telef oluyorlar” ifadelerini kullandı.

‘GENELGE KAPSAMI DIŞINDA’
Standart bir barınağın nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler veren Benuğur, “Binanın, yalıtımın, hayvanların barınma koşullarının doğru olması, metrekareye düşen hayvan sayısının, bakım hizmetlerinin ve günlük rutinlerle beslemenin belli kurallar doğrultusunda uygulanması gerekir. 5199 Hayvanları Koruma Kanunu çok net şekilde, hayvanlara yönelik tüm faaliyetlerde belediyelerin yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlarla birlikte çalışmasını hükme bağlamış. Belediyelerden pandemi ve kısıtlama bahanesiyle yasak koymak sadece barınaklara ve rehabilitasyon merkezlerine ziyarete gidenlere uygulanabilir. Gönüllüler ve yerel hayvan koruma görevlileri İçişleri Bakanlığının genelgesi gereği bu kapsamın dışındadır” diye konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir