doğa samsun surucu kursu duru
5s arslan Mega Halı

Samsun’da Bayram Namazı Saat Kaçta Kılınacak? Bayram Namazı Saatleri 2021

samsun-bayram-namazi-saati
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da Bayram Namazı Saat Kaçta Kılınacak? Bayram Namazı Saatleri 2021 Bayram namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. 1 ay boyunca Ramazan-ı Şerif’i idrak edip bayram sabahı namaz ibadetlerini yerine getirecek olan Müslümanlar bayram namazı saatlerini araştırmaya başladı. İşte 2021 Samsun Ramazan Bayramı namaz saati

DİYANET SAMSUN BAYRAM NAMAZI SAATİ KAÇTA?

Diyanet, bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında maske, mesafe ve hijyen koşulları sağlanarak camilerde bayram namazı kılınabileceğini açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Samsun için bayram namazı vakitlerini yayınlandı. Buna göre 13 Mayıs Perşembe günü Samsun’da Ramazan bayramı namazı saat 05.52’de kılınacak.

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BAYRAM NAMAZI FARZ MIDIR, VACİP MİDİR?

Bayram namazları, Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin güzel bir göstergesi olarak bayramların birinci günü, kuşluk vaktinde kılınır. Bayram namazı farz değil vaciptir. İki rekat olarak cemaatle kılınır.

Vacip oluşunun ve kılınmasının şartları, aynen Cuma namazının şartları gibidir. Ezan okunmaz, kamet yapılmaz.

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere yılda iki kez bayram namazı kılınır. Ramazan ve Kurban bayramının birinci günü kılınır.

Cuma namazı farz olan kimselere, bayram namazı kılmak vaciptir. Bayram hutbesi cuma hutbesi gibi farz değil sünnettir ve namazdan sonra okunur.

Ramazan bayramında namazdan önce, tatlı (hurma veya şeker) yemek, gusül etmek, misvak kullanmak, en iyi elbiseleri giymek, fıtrayı namazdan önce vermek, yolda yavaşça tekbir okumak müstehaptır.

BAYRAM NAMAZI ÖNEMİ NEDİR?

Bayram, Müslümanlar sevinç günü demektir. Bugün kutladığımız Ramazan bayramı ise bir ay boyunca sabır ve iyiliğin karşılığı olarak Allah’ın kullarına hediyesidir. Topluca kılınan bayram namazları ise Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin göstergesidir. Bayramlar, Allah’ın mü’min kullarına birer ziyafet günleridir. Bayramların başlangıcı olan bayram namazları bu nedenle önemlidir. Bayram namazlarında bir araya gelen müminler hem bayramlaşır, hem de dargın olanların barışması için vesile olur.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir