1 Eylül’de başlayan denizlerdeki av sezonunun ardından balıkçılar denizden kasa kasa palamutla döndü. Ekim, kasım ayları boyunca bolca palamut yiyen vatandaşlar hamsinin tezgâhlarda bolca yerini almaya başlamasıyla hamsiye yöneldi. Diğer balık fiyatlarına göre tezgahta kilogram fiyatı 30 ile 40 TL arasından değişen balık çeşitleri arasında yer alan hamsi rağbet görüyor.

Samsun’dan deprem bölgelerine yardım yağmuru Samsun’dan deprem bölgelerine yardım yağmuru

"HAVALARIN SOĞUMASIYLA HAMSİ BOLLANACAK"

Satışlar hakkında bilgi veren balık satıcısı Mehmet Kılıç, "Balık fiyatları uygun ve iyi durumda. Hamsi 30 lira, somon 35 lira, palamut 50 lira. Çinekop bitmek üzere olduğu için fiyatı arttı ve 100 lira oldu. Sazan, levrek, çupra, hamsi, somon, barbun her çeşit mevcut. Barbun 30 lira, somon 35 lira. Bunlar neredeyse bedava. En yoğun somon, hamsi, barbun ve mezgit satılıyor. Mezgitte aynı şekilde 30 lira. Bundan sonra havaların soğumasıyla beraber inşallah fiyatlar biraz daha düşecek. Hamsi büyük ihtimal bollanacak" dedi.

"EN ÇOK HAMSİ SATIYORUZ"

Balık satıcısı Onurcan Köse ise "Şu an tezgahın gözdesi hamsi. Vatandaş palamut ve çinekopa doydu. Şu an en çok hamsi satıyoruz. Hamsiden sonra en çok satılan mezgit ve barbun balıkları oluyor. 1 ay daha hamsi satarız ve sezonda böyle biter" diye konuştu.
Vatandaşlar da palamut döneminin geçtiğini, hamsiyi özledikleri için aldıklarını söyledi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.