doğa calven cemre
 
5s dikey akın bilgi

Samsun’da Araştırma Yapıldı, Biontech, Sinovac’ı Solladı

Samsun'da Araştırma Yapıldı, Biontech, Sinovac'ı Solladı678
Daha Fazla Göster

Samsun’da Araştırma Yapıldı, Biontech, Sinovac’ı Solladı Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan araştırmada, Sinovac olanlarda antikor üremesi 9 kat artarken, Pfizer/Biontech aşısının ise antikoru 162 kat yükselttiği görüldü

23 asi 1 Ana Manşet

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 179 sağlık çalışanının katılımıyla BioNTech ve Sinovac koronavirüs aşılarının antikor oluşturma düzeyleri araştırıldı. Araştırmaya göre, 3 doz aşı Sinovac olanlarda antikor üremesi 9 kat artarken, Pfizer/Biontech aşısının ise antikoru 162 kat yükselttiği görüldü.

179 SAĞLIK ÇALIŞANI KATILDI
Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yapılan araştırmaya toplam 179 sağlık çalışanı katıldı ve toplam 138 sağlık çalışanı araştırmayı tamamladı. Sağlık çalışanlarının 103’ü (yüzde 74,6) Pfizer/Biontech mRNA aşısını tercih ederken 35’i (yüzde 25,4) inaktif virüs aşısı olan CoronaVac/Sinovac’ı seçti.
3. doz aşı olarak Sinovac aşısının antikor titrelerini ortanca değer olarak 9 kat (en az 1,13 en çok 55 kat) arttırdığı görülürken Pfizer/Biontech aşısının ortanca değer olarak 162 kat (en az 4 en çok 966 kat) yükselttiği görüldü.

23 asi 3 Ana Manşet

CİDDİ YAN ETKİLERE RASTLANMADI
Ardından iki grup arasındaki yan etkiler gözlemlendi. Sinovac/CoronaVac grubundaki 35 sağlık çalışanının sadece 3’ü (yüzde 8,57) aşı sonrası yan etki olarak sadece enjeksiyon yerinde ağrı bildirdi. Pfizer/Biontech grubunda ise 103 sağlık çalışanının 91’i (yüzde 88,3) en az bir yan etki bildirdi. Bu gruptaki en sık görülen yan etkiler enjeksiyon yerinde ağrı, halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı ve ateş olarak saptandı. Her iki grupta da ciddi bir yan etkiye rastlanmadı.

23 asi 2 Ana Manşet

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir