doğa calven duru
       
5s dikey akın Mega Halı

Samsun’da 4 Kadın Kooperatifine Hibe Desteği

samsun-kadın-14-hazıran
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’da 4 Kadın Kooperatifine Hibe Desteği Samsun’da, Ticaret Bakanlığı’nın Kooperatiflerin Destek Programı’ndan (KOOP-DES) 4 kadın kooperatifinin projesi hibe desteği almaya hak kazandı.

Samsun’da Valili’ğin de destekleriyle 2021 yılı Nisan ayına kadar Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Vezirköprü Afitap Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, İlk Kıvılcım 1919 Havza Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Ladik Laodikea Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Kavak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Vezirköprü Nerik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Bafra Kızılırmak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Yakakent Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kurularak üretime destek vermeye başladı.

samsun kadin 14 haziran1 1 Foto Galeri

KURULUŞLARI TAMAMLANDI
2021 yılı Nisan ve Mayıs aylarında Canik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Yedi Desen Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Dönüşüm Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin de kuruluşu tamamlandı.

samsun kadin 14 haziran1 2 Foto Galeri

9 İLÇEDE 11 KADIN KOOPERATİFİ

Samsun’da 9 ilçede toplam 11 kadın kooperatifi bulunuyor. Samsunlu kadınlar, bu kooperatiflerin çatısı altında bir araya gelerek çalışma, üretme ve ekonomik gelir elde etme imkânını buluyor, aynı zamanda ilin tanıtımına ve ülke ekonomisine de katkı sağlıyor.

samsun kadin 14 haziran1 4 Foto Galeri

 

431 BİN 846 HİBE DESTEĞİ
Konuyla ilgili yaptığı açıklamada,kooperatiflerin, kadın istihdamının artmasında ve özellikle kırsal alanda yaşayan kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarında etkili olduğunu belirten Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Ticaret Bakanlığı’nın açmış olduğu Kooperatiflerin Destek Programı (KOOP-DES) kapsamında; 2020 yılında Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Vezirköprü Afitap Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olmak üzere 2 proje desteklenerek toplam 220 bin TL hibe sağlanmıştır. 2021 yılında ise İlk Kıvılcım 1919 Havza Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Yakakent Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Nerik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Yedi Desen Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olmak üzere 4 proje desteklenerek gerekli makine teçhizat alımı ve gündüz bakımevi kurmak amacıyla toplam 431 bin 846 TL hibe desteği sağlanmıştır” dedi.

samsun kadin 14 haziran1 3 Foto Galeri

 

 

TEK BİR MARKA ÇATISI
Samsun Büyükşehir BelediyeSİ’nin de SOGEP ‘Samsun Yöresel Ürünleri Markalaşıyor Projesi’ kapsamında destek verdiğini kaydeden Vali Dağlı,”Yerel kaynaklar kullanılarak kadın emeğiyle üretimi yapılan ürünlerin doğru hedef kitlesine, uygun pazarlama yöntemleriyle, kazancın doğrudan üreticiye yansımasını sağlamak amacıyla hazırlanan proje kapsamında 4 kooperatifimize üretim yeri tadilatı ve gerekli makine/ekipman desteği sağlanmıştır. Bunların yanı sıra, Ticaret İl Müdürlüğümüzün destekleriyle kooperatiflerimize ürettikleri ürünleri pazarlayabilmeleri için de AVM’lerde stantlar açılmak suretiyle de destekler sağlanmaktadır. Söz konusu projelerle, ilimizde bulunan kadın kooperatiflerimizi bir üst birlik ve tek bir marka çatısı altında toplamayı, ürettikleri ürünlerini satışa sunabilecekleri bir e-ticaret sitesi kurmayı ve yine ürettikleri ürünlerini satışa sunabilecekleri satış noktaları oluşturmayı hedeflemekteyiz. Tüm bu desteklerle Samsun’da kadın kooperatiflerimizin sayısını daha da artırmayı amaçlıyoruz. Bu tür kooperatiflerin içerisinde girişimcilik potansiyelleri de artan kadın üreticilerimizi cesaretlerinden dolayı tebrik ediyor, ilimizin tanıtımına ve ekonomimize sağladıkları katkı için teşekkür ediyorum” diye konuştu.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir