banner1365

banner1345

Kaymakam Zaman demir dövdü

banner1357

Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Umutlu Mahallesi’nde körük ve örsün başına geçerek sıcak demir dövdü.Umutlu Mahallesi’nde mahalle halkının yüzyıllardır eşleri ve çocuklarıyla birlikte demir döverek geçimlerini sağladığı, ’demirciler...

SAMSUN 12.12.2018, 11:38
Kaymakam Zaman demir dövdü
banner1353

Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Umutlu Mahallesi’nde körük ve örsün başına geçerek sıcak demir dövdü.

Umutlu Mahallesi’nde mahalle halkının yüzyıllardır eşleri ve çocuklarıyla birlikte demir döverek geçimlerini sağladığı, ’demirciler mahallesi’ olarak da anılan ilçe merkezine 35 kilometre mesafede bulunan Umutlu Mahallesi’ne giden Kaymakam Zaman, mahalle halkının yapmış olduğu ürünleri yerinde inceleyerek, örs üzerinde körükte ısıtarak tava gelen demir dövdü. Atalarından kalma demircilik mesleğini sürdürmeye çalıştıklarını dile getiren mahalle muhtarı Satılmış Uçan, demircilikte kullanılan teknolojik makinelere karşı ayakta durmakta zorlandıklarını, kendilerine imkan sağlandığı takdirde hem mahalledeki göçü önleyeceklerini hem de üretime katkı sunabileceklerini ifade etti.

Demircilik mesleğinin yaşatılması için neler yapılacağı konularında vatandaşlarla fikir alışverişinde bulunan Kaymakam Zaman, "Yüzyıllardır süre gelen bir sanatı güç şartlarda da olsa yaşatmaya çalışıyorlar. Bunu yaşatırken de yapmış oldukları ürünleri Alaçam ve çevre ilçelerde satışa sunarak hem geçimlerini sağlıyorlar hem de ilçeye katkı sağlıyorlar. Bu nedenle mahalle halkına teşekkür ediyorum” dedi.
Yorumlar (0)
banner1363
17°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:47
Öğle 12:24
İkindi 15:22
Akşam 17:52
Yatsı 19:12